Autor Wątek: Uwaga na oszusta! Plus pytanie odnośnie tematu.  (Przeczytany 3276 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radkyz

• Senior
  • Podziękowań: 5
  • i780 WM 6.5.3 OC 806MHz już za kilka dni.
Uwaga na oszusta! Plus pytanie odnośnie tematu.
« dnia: Środa, 27 Luty 2013, 11:24 »
Witam,
po pierwsze przepraszam za ten dział, ale byłem na mobimarkecie i jakoś nie mogłem się tam nigdzie wpasować :)
po drugie ubolewam nad tym co się dzieje z polskim rynkiem telefonów, na allegro pełno różnego gówna z tajwanu i innych dalekich krajów, ciężko coś "naszego" znaleźć...

A teraz sprawa, naciąłem się ostatnio na gościa który rzekomo sprzedaje nowe hd dwójki. Gość sprzedaje refurby, niby daje rok gwarancji i wymienia ale to i tak jest niezgodne z opisem aukcji gdzie pisze "przedmiot jest fabrycznie nowy". Poza tym nigdy bym nie dał 700zł za takiego trupa, a chciałem sprzęt który trochę pochodzi.
Gość nazywa się domin81 - nick z allegro.

Teraz taka sprawa (halucynacja, hemoglobina) że zakupiłem taki telefon od niego za 679zł, dostałem go ale nie działał jeden kanał w wejściu jack, po jakimś miesiącu kabel usb przestał działać. Napisałem do gościa, umówiliśmy się na wymianę na nowy (niestety ubolewam bo ten pierwszy był TMOUS, następny europejski), i gość faktycznie telefon wymienił, ale po pierwsze telefon dalej słabo ładował się (raczej podtrzymanie niż porządny prąd ładowania - mam porównanie na kablu z nokii - było tylko 150mA, podczas gdy na drugim kablu prawie 500mA...) a po dwóch dniach coś  się z ekranem stało, wygląda na zawilgocony, bo mam czarne plamy na ekranie.

I mam pytanie jak w takich sprawach postępować. Narazie dzwoniłem do gościa, nagrałem się na sekretarkę, wysłałem maila z informacją, że daje mu tydzień na zwrot kasy albo jakiś kontakt albo zgłaszam sprawę dalej. Tylko nie wiem jak to jest i jakie są terminy jeśli chodzi o spory itp, bo kiedyś czytałem, że w przypadku kupna czegoś na odległość jest miesiąc zwrotu bez podania przyczyny i trzy miesiące w innym przypadku. Obawiam się, że już będzie mijał trzeci miesiąc.
Z góry dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.
"and u sir are midway between the condom and the c*ck .
U gay gay sir."

xDD

Offline Budniu

• Administrator
  • Core
  • Podziękowań: 226
  • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Odp: Uwaga na oszusta! Plus pytanie odnośnie tematu.
« Odpowiedź #1 dnia: Środa, 27 Luty 2013, 19:34 »
Wyślij do niego jeszcze ze dwa maile, a jak nie zareaguje zgłaszaj sprawę do Allegro i równolegle na Policję w zakresie oszustwa poprzez wprowadzeni w błąd w opisie i przysyłając uszkodzony sprzęt. Ja bym w ten sposób próbował.

Offline radkyz

• Senior
« Odpowiedź #2 dnia: Środa, 27 Luty 2013, 19:38 »
Jak narazie napisałem do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dokładym opisem sprawy. Niestety nie jestem zbytnio obeznany w prawie, dlatego zgłoszę się do ludzi, którzy w tym siedzą.

Jak narazie Allegro nie pomoże mi, bo maja ramy czasowe - dla sporu jest to 60 dni, natomiast w przypadku Programu Ochrony Kupujących jest to 120 dni, a w tym czasie musi być pismo od policji, już z rozpatrzonym oskarżeniem. Tego htc kupiłem 1 grudnia, także został mi jeden dzień, więc nic nie wskóram.

Dzięki za pomoc, niestety dałem oszustowi szansę, przez co dużo straciłem... Moja wiara w ludzi zaczyna słabnąć, a szczególnie w polskie społeczeństwo. Cóż, dopóki się nie przekonasz dopóty nie wiesz...
U gay gay sir."

xDD

Offline kubczak16

• Senior
  • Podziękowań: 2
  • X8
« Odpowiedź #3 dnia: Środa, 27 Luty 2013, 23:36 »
Generalnie polecam przeczytać to:

http://www.mg.gov.pl/NR/rdonlyres/02CDFF11-4217-4078-A37A-240588C1EDBF/16575/Ust_o_szczegol_warunkach_sprzed_konsumenc_tekst_je.pdf

niby goły tekst ustawy, ale jest tam praktycznie wszystko co potrzeba wiedzieć w takich wypadkach.

Ważna sprawa, żeby przy kontakcie ze sprzedawcą od razu powołać się na ustawę, która praktycznie daje Ci dwuletnią gwarancję i wiele innych miłych przywilejów, o których mowa w w/w tekście. W innym wypadku "podpisujesz" zgodę na posługiwanie się gwarancją sporządzoną przez sprzedawce, a wtedy tak jak napisałeś - masz ją na rok itp itd, czyli jesteś stratny. Przy kupnie przez internet masz też dodatkowe przywileje takie jak np możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni w razie niezgodności towaru z opisem (czyli choćby brak instrukcji w języku polskim, nie mówiąc już o fabrycznie nowym telefonie, który nie jest fabrycznie nowy).
Jeśli korespondencja z powołaniem się na ustawę nie poskutkuje - UOKiK.

Życzę powodzenia ogólnie :)

Offline radkyz

• Senior
« Odpowiedź #4 dnia: Czwartek, 28 Luty 2013, 00:28 »
Dzięki śliczne za garść informacji. Jest kilka istotnych paragrafów w tej ustawie.
Jednakże myślę, że korespondencja nie ma już większego znaczenia, bo gość od tygodnia się nie odzywa.
U gay gay sir."

xDD

Offline kubczak16

• Senior
  • Podziękowań: 2
  • X8
« Odpowiedź #5 dnia: Czwartek, 28 Luty 2013, 01:14 »
Nie ma problemu :) w razie czego pisz, bo akurat z tych tematów jestem ostatnio w miarę na bieżąco i postaram się pomóc jeśli tylko wiedza mi na to pozwoli.