Autor Wątek: NMEA 0183 vs. SirfSTAR III...  (Przeczytany 4412 razy)

melhiore

• Gość
NMEA 0183 vs. SirfSTAR III...
« dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 17:28 »
Od jakiegos czasu zaczynam przymierzac sie do zakupu all-in-one. Znalazlem kilka interesujacych propozycji. Jednym z moich faworytow jest HTC Kaiser. W danych technicznych ma podane GPS Chip NMEA 0183. Wiki podaje, ze NMEA 0183 wystepuje jako protokol transmisji - wiem jednak, ze jest rowniez chip o tej samej nazwie...

Pytanie zatem jest takie: Jaka jest fizyczna roznica pomiedzy SirfSTAR III jakiego znamy a NMEA 0183 jako chip GPS???...

Offline Dinth

• GZU
  • Core
  • Podziękowań: 14
Odp: NMEA 0183 vs. SirfSTAR III...
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 17:45 »
Moj sprzet: Compaq iPAQ 3660 > Compaq iPAQ 3850 >HP iPAQ h4150 > Nokia N95-2 > HTC HD2 > iPhone 3GS 32GB + new Ipad 32GB > Nokia Lumia 920
Sprzet mojej drugiej polowki: Nokia N73 > HTC Incredible S > Nokia Lumia 800

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 17:45 »

Offline killcabbie

• Global Moderator
  • Core
  • Podziękowań: 15
  • iPad, iPod touch, Defy
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 17:55 »
e, to niemożliwe żeby jakiś chipset miał taką sama nazwę jak protokół

« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 17:55 »

melhiore

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 17:59 »
No wlasnie w przypadku Kaisera tak dokladnie jest - we wszystkich specyfikacjach jakie znalazlem, zawsze wystepuje NMEA 0183 jako nazwa wlasna chipu - jednoczesnie ten sam chip obsluguje protokol NMEA 0183... Sprawa nie dotyczy tylko Kaisera - jest kilka innych urzadzen napedzanych tym chipem. Wg mnie to chyba jest opcja procka Qualcom 7200, ktory obsluguje GPS - tyle tylko, ze nie we wszystkich wspomnianych urzadzeniach z NMEA 0183 wystepuje chip Qualcoma...

To wlasnie mnie lekko wkurza, bo jak w wyszukiwarki i Wiki wpisujesz NMEA 0183 to masz pelna informacje o protokole jedynie... :(

Kukne pod ten link co mi Dinth podal... Ten link prowadzi do specyfikacji technicznej protokolu :) Zatem to jest to samo co juz znalazlem wczesniej, ale dziekuje anyway - zapisuje do dokumentacji :)
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 18:03 wysłana przez melhiore »

Offline killcabbie

• Global Moderator
  • Core
  • iPad, iPod touch, Defy
« Odpowiedź #4 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 18:05 »
pewnie tak podają z braku dokładniejszych danych że jest zgodny z protokołem NMEA 0183

przecież kaiser to nie pierwszy przypadek, zobacz sobie np. http://pdadb.net/index.php?m=specs&id=141 - ipaq hw6515 też ma tak podane ;] a przecież wiadomo że ma chipset Global Locate

zobaczysz, wejdzie Kaiser na rynek to się okaże co tam w środku siedzi

melhiore

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 18:23 »
Mam nadzieje, ze bedzie tak jak mowisz... Z tym, ze juz gdzies na pdaclub byla o podobnym problemie dyskusja w przypadku innych urzadzen... Nie wiem jak sie to skonczylo, bo mam bana na tamtym forum, ale problem byl podobny w przypadku urzadzen jakie juz byly na rynku...

Znalazlem: Qualcomm MSM7200 gpsOne - w przypadku Kaisera ten wlasnie chip bedzie odpowiedzialny za GPS. Czyli NMEA 0183 pozostaje tylko protokolem...

Tu sa dane techniczne chipa: http://www.pdadb.net/index.php?m=cpu&id=a7200
A tu jeszcze kilka slow o gpsOne: http://www.cdmatech.com/products/gpsone.jsp

Ogolnie po przeczytaniu kilku informacji dochodze do wniosku, ze ten gpsOne moze byc nawet lepszy w okreslaniu pozycji niz SirfSTAR III. Glownie dlatego, ze Sirf wykorzystuje do okreslenia pozycji tylko sygnal z satelitow - gpsOne przelicza sygnal na podstawie sygnalu z satelitow oraz informacji dostarczanych ze stacji bazowych telefonii komorkowej!!

Nie znalazlem narazie zadnego porownania gpsOne oraz SS III w postaci prezentacji obu chipow. Czytajac jednak opis gpsOne jestem jak najbardziej zdecydowany zakupic urzadzenie z tym chipem...
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 20:10 wysłana przez melhiore »

Offline killcabbie

• Global Moderator
  • Core
  • iPad, iPod touch, Defy
« Odpowiedź #6 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 20:54 »

melhiore

• Gość
« Odpowiedź #7 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 21:12 »
Dziekuje za link do porownania... Teraz sobie przypominam, ze kiedys juz widzialem tego arta... Mam nadzieje jednak, ze GPS w Kaiserze (jesli go kupie) nie bedzie cirpial zbyt mocno z powodu wspomnianych w tescie niedociagniec... :)

« Odpowiedź #7 dnia: Niedziela, 08 Lipiec 2007, 21:12 »