Autor Wątek: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)  (Przeczytany 22978 razy)

Offline Wall-E

 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 118
 • Nokia Lumia 1520 | Colorovo CityTab Supreme 10.1
Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« dnia: Sobota, 20 Październik 2012, 17:41 »
Ja wiem, że sposoby odzyskiwania/pozyskiwania instalacyjnych plików APK aplikacji już zainstalowanych na fonie są wszystkim znane i ogólnie stosowane. Nie mniej wygląda mi to na tzw. tajemnicę poliszynela - wszyscy "wią" jak a nikt tego konkretnie nie opisał. Nawet jeśli opisał to "powtórka z rozrywki" nikomu nie zaszkodzi.

W niniejszym poscie chciałem opisać najprostszy i darmowy sposób na pozyskanie plików instalacyjnych już zainstalowanych aplikacji czy gier.

Bajdełej... używając określenia "darmowy sposób" miałem na myśli użycie narzędzi freeware'owych (bezpłatnych). Powszechnie używany Root Explorer jest przecież narzędziem płatnym poniekąd - no i co nieco skomplikowanym. :)

Na wstępie należy zaznaczyć, że niezbędnymi elementami całego procederu są:
 • ROOT systemu,
 • SuperUser lub SuperSU
  Oba programy robią to samo - wybór należy do eksperymentatora.
Jeżeli nie wiesz o czym do Ciebie rozmawiam w tym momencie to albo poczytaj odnośne wątki na forum, albo wrzuć na luz i daj sobie spokój.


Użyjmy sposobu najłatwiejszego i dostępnego dla KAŻDEGO użytkownika - szczególnie takiego, który brzydzi się "piraceniem" lub najzwyczajniej nie chce wydawać kasy na programy o wątpliwym stosunku cena-możliwości...


Przygotowania...

Kwestia użytego narzędzia jest tutaj otwarta. Milion i jeszcze dwa takich gadżetów znajdziesz w Google Play.
Ja jednak skupię się na darmowym, funkcjonalnym, przydatnym, prostym, znanym i lubianym programie pod nazwą: Total Commander

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ghisler.android.TotalCommander&feature

Ów program pobieramy, instalujemy i co tam jeszcze, po czym uruchamiamy go klikając na ikonkę w siatce aplikacji.

Za pomocą sprzętowego guziola urządzenia wywołujemy menu główne programu i wybieramy opcje "Konfiguruj" (na skrinie podświetlona na niebiesko):


W opcjach programu rolujemy do samego dołu i zaptaszamy opcję "Uprawnienia użytkownika root (zawsze)"  (na skrinie podświetlona na niebiesko):


Po kliknięciu "ptaszka" czekamy aż owe uprawnienia zostaną przydzielone przez nasz program SU. Może to nastąpić od razu, ale równie dobrze może to potrwać kilka chwil. Nie mniej czekamy.
Na poniższym skrinie widać pytanie programu SuperSU o przydzielenie uprawnień SU dla Total Commandera. Jeśli używasz programu SuperUser, komunikat będzie wyglądał nieco inaczej, ale jego sens będzie identyczny.


Tak czy owak wdusiamy guziol "Przyznaj". Po czym za pomocą sprzętowego przycisku "Cofnij" wracamy do okna głównego TC.

Po tej operacji mamy gotowe do pracy narzędzie.


Wydłubywanie plików APK...

Od tej chwili cała sprawa jest prosta jak brezentowy pokrowiec na cep...

W oknie głównym aplikacji klikamy na pozycję: "Zainstalowane aplikacje", które to kliknięcie przeniesie nas bezpośrednio do folderu /data/app zawierającego zainstalowane programy i gry - bez szukania, klikania i innych perwersji.


Co więcej, poprzez ten manewr otrzymamy listę wszystkich zainstalowanych apek z nazwami w strawnej dla normalnego człowieka formie.
Dla porównania przejdź do przedmiotowego folderu step-by-step (Główny katalog systemu -> data -> app) a zobaczysz ową różnicę.
No...

Powyżej opisane kliknięcie wyświetli nam wszystkie zainstalowane przez nas aplikacje. No i w tym miejscu sprawa może się teoretycznie nieco skomplikować.
Dlaczego...
Ano dlatego, że zobaczymy tutaj również zainstalowane aktualizacje aplikacji SYSTEMOWYCH.
Potencjalny problem wynika stąd, że gógiel już od jakiegoś czasu zapowiada wymuszanie na deweloperach zmianę formy aktualizacji aplikacji pobieranych z GP. Jak dotąd aktualizacja była jednoznaczna z pobraniem i instalacją "całej, nowej" apki - czyli bezstresowo. Zapowiadane aktualizacje mają być niejako "częściowe" - pobierasz i aktualizujesz tylko to, co zostało zmienione w programie... Jak, gdzie i kiedy... - mnie nie pytajcie. Fakt jest faktem i cza go do wiadomości przyjąć. Ja tylko sygnalizuję przyszły i potencjalny "problem".
Póki co, trzymajmy się tego, że apki są aktualizowane całościowo. Czyli - nowa wersja = nowy plik apk.

W świetle powyższego (tej optymistycznej opcji), klikamy na otrzymanej liście program, który nas interesuje w kwestii jego odzyskania.
WAŻNA UWAGA - klikamy w jego IKONKĘ co da nam zaptaszenie (zaznaczenie) owego programu.
Kliknięcie gdziekolwiek poza ikonką przeniesie nas do opcji deinstalacji owego programu - a przecież nie o to nam chodzi.
Na poniższym skrinie program został podświetlony na niebiesko - li-tylko dla zaznaczenia CO zostało wybrane. Kliknięcie w ikonkę spowoduje tylko "zaptaszenie" wybranej pozycji.


Teraz, korzystając z funkcjonalnych miodności TC, przenosimy się do drugiego panelu programu - na poniższym skrinie jest to blok strzałek podświetlony na niebiesko (prawa-górna część)...


...co w efekcie da nam drugi - bliźniaczy panel ze strukturą naszego systemu. Kto używał kiedykolwiek Total Commandera na PC będzie wiedział o co c'mon.
W tym drugim panelu tworzymy folder - lub znajdujemy już istniejący - przeznaczony do zmagazynowania odzyskanej apki - tu sugeruję "jakąś" lokalizację w IntSD lub ExtSD. Na poniższym skrinie zaznaczona (tylko) została wewnętrzna karta SD urządzenia - dla pokazania zasady. Tutaj należy "wejść" w wybrany nośnik (kliknięcie spowoduje przeniesienie do żądanej lokalizacji) i ewentualnie utworzyć "jakiś" folder (albo i nie):


Po wybraniu żądanej lokalizacji, tym samym blokiem "strzałek" (tym razem na górze-po prawej) należy wrócić do poprzedniego panelu programu i użyć przycisku "Kopiuj/Przenieś". Na poniższym skrinie - na dole, drugi od lewej, podświetlony na niebiesko:


Ja kopiowałem apkę bezpośrednio do root pamięci wewnętrznej - więc potwierdzenie operacji otrzymałem w formie:


Teraz tylko wduśnięcie guziola "Kopiuj" i nie pozostaje nic innego jak podłączenie fona do PC i znalezienie naszego pliku APK w lokalizacji źródłowej.

Owszem, opis jest duży i może wydawać się skomplikowany.
Jednak ja sugeruję zastosowanie go w praktyce - zaręczam, że po opanowaniu powyższej metody cała operacja będzie trwała maksymalnie kilka chwil. Nie inaczej.


Czemu akurat ten sposób preferuję?

Ano z dwóch powodów:
- 100%-owa skuteczność,
- Użycie darmowej aplikacji.

W tym momencie należy rozwinąć powód drugi...
Powiem tylko tyle... Total Commander - w kwestii funkcjonalnej - w niczym nie ustępuje przereklamowanemu (IMO) i płatnemu Root Explorator'owi - ma bardzo przejrzysty interfejs, jest tak samo funkcjonalny, posiada te same - a nawet większe biorąc pod uwagę pluginy - możliwości...

Jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać? ...


Tym harcerskim pozdrowieniem kończę niniejszy wywód.
Czuj-Czuj... Czuwaj !!
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 21 Październik 2012, 11:24 wysłana przez Wall-E »

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #1 dnia: Sobota, 20 Październik 2012, 22:14 »
Drobne uwagi, TC którego używam i lubię podobnie jak ty, nie zawsze jest taki dobry w operacjach na plikach, lub ja nie potrafię go do tego zmusić.
Przykład - wejście do system/app i np. coś tam skopiować - nie idzie, ale gdy w RE zmienię r/o na r/w, to TC nie robi żadnych problemów. Lepiej sobie z tym radzi równie darmowy ES Explorator.

Do części poradnika, żeby nie kombinować z oknami w TC, czasami lepiej jest użyć telefonu w poziomie, wtedy oba panele są widoczne w jednym oknie, do operacji dyskowych czasami wygodniejsze od pionu.


forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #1 dnia: Sobota, 20 Październik 2012, 22:14 »

Offline Wall-E

 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 118
 • Nokia Lumia 1520 | Colorovo CityTab Supreme 10.1
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 11:33 »
wejście do system/app i np. coś tam skopiować - nie idzie, ale gdy w RE zmienię r/o na r/w, to TC nie robi żadnych problemów.

"RE" - znaczy Root Explorer, tak?
Tylko na co tak kombinować jeśli TC ma swój mechanizm montowania r/o i r/w, który działa tak jak ma działać :)


Do części poradnika, żeby nie kombinować z oknami w TC, czasami lepiej jest użyć telefonu w poziomie, wtedy oba panele są widoczne w jednym oknie, do operacji dyskowych czasami wygodniejsze od pionu.

No tak. Masz całkowitą rację. Zapomniałem o tym.  :oT
Tak przyzwyczaiłem się do pionowych paneli, że możliwość obrócenia fona najzwyczajniej mi umknęła.


Total Commandera użyłem tutaj jako przykład. Moim zdaniem jest on najprostszym (także graficznie) narzędziem, którym można to - a i wiele innych rzeczy - zrobić.
Używałem Root Exploratora, ES Exploratora i jeszcze kilku innych... Nie uważam żeby TC w czymś im ustępował. Faktem jest, że TC nie posiada kilku ewenementnych opcji zawartych w ES Exploratorze czy Root Exploratorze... Jednak ich użycie to już kwestia indywidualnych potrzeb. Mnie jak dotąd nie zabrakło w TC niczego co bym potrzebował.
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 21 Październik 2012, 11:57 wysłana przez Wall-E »

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 11:33 »

Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #3 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 11:52 »
THX Wall-E (+). Gdybym wiedział to co wiem teraz to moja Motka nie pojechałaby do serwisu. A wiedza, której nie miałem to to, że kiedy pusuwa się aplikacje natywne z ROM-u to (w przypadku Motoroli) nie uda się aktualizacja do nowszej wersji systemu - tylko przywrócenie tych aplikacji pozwoli na UPD. Obecnie pokopiowałem sobie 7 badziewnych apek typu Amzon czy EveryNotes i wywaliłem je z systemu (sprawdziłem, po usunięciu dają się normalnie instalować). :ok:

Offline Wall-E

 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 118
 • Nokia Lumia 1520 | Colorovo CityTab Supreme 10.1
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #4 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 11:56 »
Ten temat dotyczy akurat tylko instalowanych apek. Jeśli chodzi o systemowe to mogłeś użyć informacji z tego wątku:

http://forum.mobione.pl/romy/odchudzamy-rom-(systemapp-remover-czyli-chirurgia-estetyczna-androida)/

Myślę, że rozwiązałby on Twoje problemy z apkami systemowymi :)

Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #5 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 12:40 »
Jakoś prościej wydało mi się to tutaj. THX ;)

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #6 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 12:58 »
Masz rację, co do TC, zapomniałem na śmierć o tej ikonce do montowania.

Offline Wall-E

 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 118
 • Nokia Lumia 1520 | Colorovo CityTab Supreme 10.1
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #7 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 13:18 »
Jakoś prościej wydało mi się to tutaj.

Bo faktycznie jest prościej. Ale dlatego jest prościej bo dotyczy to TYLKO PRZEKOPIOWANIA apki zainstalowanej stąd-tam.
Do USUWANIA apek systemowych zdecydowanie lepszy jest sposób z linka, którego podałem - usuwasz apkę, jej dane i dodatkowo masz kopię, którą możesz w każdej chwili przywrócić - wszystko w jednym miejscu :)

zapomniałem na śmierć o tej ikonce do montowania.

Tak jak ja o możliwości obrócenia fona  :D

Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #8 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 13:21 »
Co do usuwania - mi tam najbardzie zależy na samej aplikacji w wersji takiej jaka była natywnie w systemie (niektóre różnią się od tych w GP) skopiowałem i jest git.

Offline Wall-E

 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 118
 • Nokia Lumia 1520 | Colorovo CityTab Supreme 10.1
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #9 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 13:33 »
@Budniu

Toteż właśnie o tym mówię.
Robiąc kopię usuwanej apki systemowej masz ją w "kopii" taką jaka była - to właśnie pozwala Ci na przywrócenie jej w każdej chwili i w niezmienionej formie.

Może jeszcze raz przypomnę... Mój post dotyczył tylko wykopiowania (zrobienia kopii w innym miejscu) apki zainstalowanej przez usera (folder: /data/app).
Natomiast Twoim "problemem" - z tego co zrozumiałem - są tzw. aplikacje stockowe "wbudowane" w ROM (folder: /system/app). Owszem, podaną tutaj metodą można usunąć/skopiować i ten rodzaj aplikacji - nie mniej, w ich przypadku ten sposób uważam za nieco rydzykowny. Osobiście nie przepadam za operacjami na żywym organizmie - szczególnie jak się ma do dyspozycji tylko młotek i dłuto. :)

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #9 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 13:33 »

Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #10 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 15:41 »
Słuchaj kto nie ryzykuje .... Ja już raz zaryzykowałem i skończyłem w serwisie tzn. tabletka. Gdybym na WP7 nie eksperymentował to moją stronę mógłbym sobie w buty wsadzić. Jak widać na złączonym obrazku gotowy jestem ponownie podejmować ryzyko :p

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #11 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 16:00 »
Dla Budnia lepszą metodą jest użycie Titanium Backup i zamrożenie apki, wtedy jest, ale jej nie ma :)
a w razie co, w każdej chwili można ją odmrozić, lub nawet usunąć i przywrócić z backupu ręcznie.

Są tez darmowe aplikacje do usuwania/zamrażania aplikacji, które robią automatyczny backup tych plików na karcie.

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #11 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 16:00 »

Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #12 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 16:04 »
Wszystko łądnie pięknie Mobi, ale Titanium Backup na ICS-ie w mojej motce nie chce zamrażać ani nawet odinstalowywać tych aplikacji (na HC było bez problemu). Daje tylko możliwość usunięcia jej za pośrednictwem recovery czyli ewidentnie i bezpowrotnie (jeżeli nie zrobisz jej kopii).

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #13 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 16:05 »
 ??? :o
Masz najnowszą wersję TB i roota?

Offline Wall-E

 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 118
 • Nokia Lumia 1520 | Colorovo CityTab Supreme 10.1
Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #14 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 16:08 »
Wiem, że zdania nie powinno zaczynać się od "I". Ale niestety muszę.

I właśnie dlatego polecam sposób, który sam przeeksperymentowałem.
Żadne tam "zamrażanie" czy inne perwersje. Wyrżnąć chwasta z korzeniami a jak potrzeba to go z powrotem zasiać. Tyle i nic więcej :)

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: Odzyskiwanie zainstalowanych aplikacji (dla początkujących)
« Odpowiedź #14 dnia: Niedziela, 21 Październik 2012, 16:08 »