Dla poczatkujących" /> Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami (i nie tylko) - Dla poczatkujących - forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Autor Wątek: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami (i nie tylko)  (Przeczytany 39967 razy)

Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Pomyślałem sobie, że nie ma jeszcze wątku, w którym zebralibyśmy śmieszne i mniej śmieszne określenia, których używamy przy obsłudze Hard i Software i opisach na forum.
Na dzień dzisiejszy przyszły mi do głowy:
multiskinowalny - dający możliwość zastosowania dużej ilości skórek
waitkursory ??? brak mi polskiego odpowiednika, ale myślę, że najlepsze będzie "ikonki oczekiwania systemu"
Zapraszam do przyklejania swoich propozycji.

EDIT 9 maja 2009
TyTN II - synonimy: HTC Kaiser, Cesarz, HTC P4550, XDA Stellar (O2), MDA Vario III (T-Mobile, Era), Tilt 8925 (AT&T), Tilt 8900 (AT&T), VPA Compact V (Vodafone), V1615 (Vodafone), Bułka/Bułeczka

AKU - Adaptation Kit Update - po Polsku cos podobnego do service packa
HardSPL - oprogramowanie umożliwiające ominąć blokadę CID do wgrywania innych ROM-ów

Suwak - inna nazwa programu S2U2
TA - skrót programu TodayAgenda
TC - skrót programu Total Commander
bootscreen - stan urządzenia w którym można wgrać rom, nie wymaga synchronizacji z AS, wystarczy sam komunikat USB po podłączeniu do prtu USB
AS- skrót programu ActiveSync
TMdF - skrót odróżniający różne Task Managery od Task Managera by dotfred, najlepszy z najlepszych.

BL - bootloader
HP - hyde park
sig - sygnaturka
kucharz - ROM maker - ktoś, kto tworzy ROMy
BT - bluetooth
reg - registry - rejestr

cegła/brick - uwalony na amen padalec

HR - hard reset
SR - soft reset

patyk, stylus - inaczej rysik
gotowanie - proces tworzenia własnego romu
kustomizacja, customizacja - dopasowywanie romu/ustawień do własnych upodobań/wymagań, ale także automatyczny proces instalacji dodatków wykonywany po flashowaniu/hardresecie większości romów

Flashowanie, potoczna nazwa wgrywania ROMu
Z czego składa sie ROM?
ROM składa się z:
HTC Logo - ekran powitalny (nie każdy go zawiera)
SplashScreen - ekran na którym wyświetlane są informacje o ROM-ie
IPL/SPL - wersja bootloadera (Initial Program Load/Secondary Program Load)
radioROM - część odpowiedzialna za komunikację GSM
OS - wersja systemu
SoftReset (SR), HardReset (HR), Bootloader
Soft Reset - spowoduje ponowne uruchomienie naszego urządzenia. Jeżeli wszystkie otwarte dokumenty są zapisane, wykonanie SR nie powoduje utraty żadnych danych.
Hard Reset - powoduje usuniecie wszystkich danych, informacji z pamięci głównej (nie dotyczy kart pamięci) i zainstalowanie systemu od nowa.
Bootloader - tryb w którym wgrywa się ROM, używamy tego trybu tylko w szczególnych przypadkach

Co to jest CID i do czego służy?
CID – Carrier ID – jest to blokada, założona w telefonie mająca na celu uniemożliwienie wgranie innego oprogramowania niż pochodzące od macierzystego operatora.
Przykład:
kupiliśmy telefon w sieci Orange, blokada CID uniemożliwi nam wgranie systemu pochodzącego od innego operatora np. Ery. (nie mylić z SIMLockiem!)

Co to jest SIMLock?
Jest to blokada mająca na celu uniemożliwienie posługiwanie się kartą SIM od innego operatora.

GSM - radio
- oznacza wersję części użytego ROM-u odpowiedzialnego za moduł GSM, zwanym popularnie też "radiem" OS

Czy można to ograniczenie jakoś obejść i wgrać dowolny ROM od innego operatora?
Tak, można, zdejmując blokadę CID lub wgrywając HardSPL

Czy można wgrywać poszczególne elementy ROM-u?
Każdy element ROM-u, można wgrać oddzielnie, pod warunkiem , ze posiadamy odpowiednie pliki.
Radio_ROM oraz Splashe wgrywamy odpalając plik RUU.

RUU- Rom Update Utility, program wgrywający ROM

//poprawiłem literówkę w temacie. Andreal.
//poprawiłem literówkę we wszystkich wiadomościach. Ham3r.
dodano: Piątek, 06 Październik 2009, 00:07
Okazuje się, że firma HTC również napisała swój słownik, IMO bardzo przydatny większość już pojawiła się w tym wątku, ale wielu z nich brakuje.
Cytuj
2G
W cyfrowej telefonii komórkowej drugiej generacji (2G) zastosowane protokoły kodowania uwzględniają standardy: GSM, D-AMPS (TDMA) i CDMA. Sieci 2G są obecnie powszechnie używane na całym świecie. Protokoły te wspomagają także wysokotonowe natężenie głosu jak również podstawowy przesył danych. Udostępniają one także dodatkowe usługi, takie jak fax i wiadomości tekstowe (SMS). Technologia 2G oferuje różne stopnie kodowania i pracuje na pasmach 880-915 MHz, 925-960 MHz, 1710-1785 MHz albo 1805-1880 MHz, w zależności od kraju.

3G
Protokoły trzeciej generacji pozwalają osiągnąć wyższą prędkość transmisji danych, mierzoną w mbit/s, w sieciach telefonii komórkowej. Utworzono je z myślą o aplikacjach innych, niż głosowe. Protokoły 3G stosowane są z wymagającymi szybkiego łącza usługami, takimi jak np. klipy wideo, wideo-konferencje i pełny dostęp do Internetu. Struktura sieci 3G musi umożliwiać przesyłanie bezprzewodowo danych z prędkością 144 kilobitów na sekundę dla przemieszczających się szybko użytkowników, 384 kbit/s w przypadku użytkowników poruszających się pieszo oraz 2 megabitów na sekundę w stałych lokalizacjach.

ActiveSync
Program synchronizacyjny Microsoft Windows Mobile i  inne programy, ktróre bazują na Windows CE.

Akcelerometr (G-sensor)
Akcelerometr (G-sensor) wykrywa pozycję i ruch danego urządzenia. Umożliwia do zmianę wyświetlanego na ekranie obrazu na widok w pionie lub w poziomie, zależnie od sposobu trzymania urządzenia. Akcelerometr może również być stosowany w grach jako sposób kontrolowania akcji, a także w innych aplikacjach, których praca oparta jest na ruchu urządzenia.

Android
Jest to system operacyjny opracowany z myślą o urządzeniach przenośnych. Android jest projektem typu „otwarte oprogramowanie” (open source), który jest wspierany i opracowywany przez stowarzyszenie Open Handset Alliance (OHA). Firmy Google i HTC są członkami stowarzyszenia OHA. Firma Google jako pierwsza rozpoczęła prace nad projektem Android, natomiast firma HTC opracowała i wyprodukowała pierwszy telefon obsługujący ten system.

Beam (Transmisji)
Informacje mogą być transmitowane pomiędzy urządzeniami przenośnymi za pomocą wiązki podczerwieni. Inne technologie, np. Bluetooth, używają terminu „transmisji” w odniesieniu do wymiany pakietów informacji.

Bluetooth
Bluetooth to technologia komunikacji bezprzewodowej, która umożliwia wymianę danych pomiędzy urządzeniami (np. pomiędzy telefonem komórkowym a zestawem głośnomówiącym). Maksymalny zasięg łączności Bluetooth wynosi zazwyczaj około 10 metrów.

Cyfrowy certyfikat
Zakodowany klucz wydany dwom bądź większej liczbie osób przez urząd certyfikacji i używany do weryfikowania tożsamości tych osób poprzez wymianę ich publicznych kluczy.

Cyfrowy kompas
Cyfrowy kompas pozwala odczytać kierunek, w którym skierowane jest dane urządzenie. Informacje te mogą zostać użyte w oprogramowaniu korzystającym z map, aby ułatwić nawigację w nieznanych lokalizacjach.

Cyfrowy podpis
Cyfrowy podpis umożliwi odbiorcy weryfikację informując go o tym, iż plik został wysłany od osoby, która go nadesłała i nie został zmieniony, od kiedy go podpisano.

Czteropasmowy
Urządzenie czteropasmowe umożliwia komunikowanie się z użyciem czterech pasm częstotliwości.

‘Direct Push’
Technologia Opracowana przez firmę Microsoft technologia Direct Push (funkcja „push e-mail”) umożliwia odbieranie nowych wiadomości e-mail za pomocą danego urządzenia w momencie ich dostarczenia do skrzynki odbiorczej na serwerze Exchange. Elementy, takie jak kontakty, kalendarz i zadania są również natychmiast aktualizowane w danym urządzeniu, jeśli uległy zmianie po stronie serwera Exchange lub dodany w nim został nowy element.
 
Dwupasmowy
Urządzenie dwupasmowe umożliwia komunikowanie się z użyciem dwóch pasm częstotliwości.

EDGE (Ulepszona Szybkość Transmisji Danych dla Sieci GSM)
Technologia interfejsu radiowego EDGE (Enhanced Data Rates for GSM Evolution), która jest rozwinięciem systemów GSM (Global System for Mobile Communications) oraz TDMA (Time Division Multiple Access), swoją przepustowością może konkurować z sieciami komórkowymi trzeciej generacji (3G). Sieci EDGE często określane są mianem sieci 2.75G.

GPRS (Systemy Pakietowego Przesyłania Danych)
Usługa wymiany danych GPRS (General Packet Radio Service) jest przeznaczona dla telefonów komórkowych. Mogą z niej korzystać urządzenia, które obsługują standard GSM.
 
GPS
System nawigacji GPS (Global Positioning System) oparty jest o sygnał satelitarny i składa się z trzech segmentów - sieć satelitarna, sieć naziemna oraz urządzenie użytkownika. Sygnał GPS używany jest w telefonii komórkowej z oprogramowaniem do nawigacji.
 
GSM (Światowy System Komunikacji Komórkowej)
GSM (Global System for Mobile Communications) jest najczęściej stosowaną platformą telefonii komórkowej na świecie.
 
HSDPA
Technologia HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access) w telefonii komórkowej usprawnia pobieranie danych za pośrednictwem sieci 3G. Sieci korzystające z HSDPA określa się często mianem 3.5G, z uwagi na znacznie zwiększoną prędkość transferu danych.
 
HSPA
Technologia HSPA (High-Speed Packet Access) w telefonii komórkowej usprawnia prędkość wysyłania i pobierania informacji na urządzenie przenośne. Technologia HSPA stosowana jest w sieciach 3G.
 
HSUPA
Technologia HSUPA (High-Speed Uplink Packet Access) w telefonii komórkowej usprawnia wysyłanie danych za pośrednictwem sieci 3G. Sieci korzystające z technologii HSUPA i HSDPA określa się często mianem 3.5G, z uwagi na znacznie zwiększoną prędkość transferu danych.
 
HVGA
Mianem HVGA (Half-size Video Graphics Array) określa się rozdzielczość 480 x 320 pikseli.

IP (Protokół Internetu)
Protokół komunikacyjny stosujący techniki wymiany pakietów, tak aby przesłać dane przez Internet.

IMAP4  (Internetowy Protokół Pocztowy)
Protokół IMAP4 (Internet Message Access Protocol) pośredniczy w odbieraniu wiadomości e-mail. Umożliwia on zwiększenie wydajności operacji, np. poprzez pobieranie tylko potrzebnych danych, co jest możliwe dzięki odczytywaniu nagłówka wiadomości e-mail przed pobraniem jej treści.

microSD
Jest to standard wymiennych kart pamięci Flash, stosowanych w telefonach komórkowych i innych urządzeniach przenośnych. Rozmiar kart microSD to 15 x 11 x 1 mm (w przybliżeniu rozmiar paznokcia).
 
Nazwa domeny
Nazwa domeny to unikalny identyfikator serwera w Internecie lub w sieci lokalnej. Na przykład nazwą domeny serwera pocztowego w Twojej firmie może być „mail.your-company.com”.

Podcast
Mianem podcastu określa się rodzaj publikacji materiału audio lub wideo w Internecie. Podcasty ukazują się zazwyczaj w postaci odcinków. Jeśli użytkownik zarejestruje się do danego podcastu, otrzyma on nowy odcinek audio lub wideo w momencie, w którym zostanie on opublikowany.

POP3
Protokół POP3 (Post Office Protocol version 3) dotyczy obsługi wiadomości e-mail za pośrednictwem połączenia internetowego ze zdalnym serwerem.
 
Profil A2DP
Profil A2DP (Advanced Audio Distribution) określa sposób przesyłania i pobierania dźwięku w wysokiej jakości między dwoma urządzeniami Bluetooth. A2DP umożliwia przesyłanie jednokierunkowe dwukanałowego dźwięku strumieniowego, np. muzyki z telefonu komórkowego do zestawu głośnomówiącego.
 
Przesyłanie strumieniowe
Funkcja przesyłania strumieniowego dotyczy transferu dźwięku i wideo za pośrednictwem Internetu. Dźwięk i obraz przesyłany jest w postaci strumienia danych do odbiorcy, stąd termin „przesyłanie strumieniowe”. Główną zaletą przesyłania strumieniowego jest możliwość podglądu wideo lub odtworzenia dźwięku w trakcie pobierania, bez konieczności czekania na pobranie całego pliku.

RDS
Jest to protokół komunikacji, który stanowi ujednolicenie określonego rodzaju informacji przesyłanych przez stacje radiowe.
 
RSS
Protokół internetowy RSS (Really Simple Syndication) stosowany jest do rozpowszechniania często aktualizowanych informacji, np. blogów internetowych, audycji audio lub wideo lub wiadomości. Internauci mogą pobrać kanały RSS, dzięki czemu otrzymują aktualne informacje na urządzenie przenośne lub komputer domowy.
 
SDIO
Karty SDIO (Secure Digital Input Output) mogą zostać użyte do zwiększenia limitu pamięci Flash urządzenia przenośnego.

SIM (Moduł Identyfikacji Abonenta)
Mała, efektowna, zdolna do zaprogramowania karta zawierająca klucz w celu potwierdzenia tożsamości abonentów usług komórkowych. Karta SIM zawiera  kody, tak aby zidentyfikować abonenta, który postanowił korzystać z cyfrowych serwisów komórkowych i ze szczegółowych danych dotyczących specjalnych usług. Karta SIM może być wmontowana do telefonu bądź przenośna (umożliwiając użytkownikom wymianę telefonów bez zmian ich abonamentu). Karta SIM jest kluczem do bezpieczeństwa sieci Globalnego Systemu Komunikacji Komórkowej (GSM).

SMS (Krótka Wiadomość Tekostowa)
Usługa SMS (Short Message Service), określana mianem przesyłania wiadomości tekstowych, umożliwia wysyłanie i odbieranie krótkich wiadomości tekstowych za pośrednictwem urządzeń przenośnych.

Szyfrowanie
Proces systematycznego zakodowania strumienia bitów przed transmisją, tak aby  osoby nieuprawnione nie mogły jej odszyfrować.

Synchronizacja
Mianem synchronizacji określa się aktualizację pojedynczego zestawu danych w dwóch lokalizacjach. Zmiany w informacjach kopiowane są w obie strony, celem utworzenia dwóch identycznych zestawów danych np. na telefonie i w komputerze.
 
TouchFLO
Jest to technologia opracowana przez firmę HTC, która umożliwia interakcję i kontrolę nad urządzeniem przy użyciu ruchów palcem.
 
TouchFLO 3D
Jest to technologia opracowana przez firmę HTC, która dodaje trójwymiarowe wizualizacje do funkcjonalności interakcji i kontroli nad urządzeniem za pomocą ruchów palcem.
 
Trzypasmowy
Urządzenie trzypasmowe umożliwia komunikowanie się z użyciem trzech pasm częstotliwości.

UMTS
System UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) to platforma sieci telefonii komórkowej. Jest to jedna z technologii stosowanych przez sieci 3G.

USIM (Moduł Uniwersalnej Identyfikacji Abonenta)
Ulepszona karta zawierająca moduły tożsamości abonenta (SIM) używana w sieciach Globalnych Systemów Komunikacji Komórkowej (GSM). Karta USIM jest zaprojektowana tak, by stosować ją w sieciach trzeciej generacji (3G). Jest ona wkładana do telefonów komórkowych posiadających funkcje 3G, tak aby umożliwić legalizację sieci i dodatkowe funkcje.

VGA
Mianem VGA (Video Graphics Array) określa się rozdzielczość 640 x 480 pikseli.

WCDMA
Protokół WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access) umożliwia transmisję danych w sieciach komórkowych 3G.

Wi-Fi
Pojęcie opisujące pewne rodzaje bezprzewodowej sieci lokalnej (WLAN), któro stosuje specyfikacje odpowiadające IEEE 802.11b. Wi-Fi została zaakceptowana w wielu środowiskach jako alternatywna do kablowej sieci LAN. Wiele lotnisk, hoteli i innych firm usługowych oferuje publiczny dostęp do sieci Wi-Fi, tak aby ludzie mogli zalogować się do Internetu i odbierać wiadomości e-mail, nawet bedąc w podróży. Te lokalizacje są znane jako miejsca popularne.

Windows Mobile
Jest to system operacyjny, który łącznie z kilkoma prostymi aplikacjami stworzyła firma Microsoft, z myślą o telefonach komórkowych i innych urządzeniach przenośnych. Telefony komórkowe stosują dwa warianty platformy Windows Mobile: Windows Mobile Professional używany jest w telefonach, które wyposażone są w ekran dotykowy; Windows Mobile Standard stosowany jest w telefonach, których nie wyposażono w tego rodzaju ekran.

WVGA
Mianem WVGA (Wide Video Graphics Array) określa się rozdzielczość 480 x 800 pikseli.
Źródło HTC
« Ostatnia zmiana: Czwartek, 04 Listopada 2010, 02:48 wysłana przez mobi »

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #1 dnia: Czwartek, 07 Maja 2009, 22:52 »
ale jeżeli już, to jeszcze trzeba rozwinąć co one oznaczają


Offline utak3r

 • Global Moderator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 140
 • Samsung Note 4
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #2 dnia: Czwartek, 07 Maja 2009, 23:35 »
łindołsokienkowywszczowież  :p


Offline Ham3r

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 50
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #3 dnia: Czwartek, 07 Maja 2009, 23:39 »
łindołsokienkowywszczowież  :p
ale jeżeli już, to jeszcze trzeba rozwinąć co one oznaczają
???

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #4 dnia: Czwartek, 07 Maja 2009, 23:42 »
Suwak - inna nazwa programu S2U2
TA - skrót programu TodayAgenda
TC - skrót programu Total Commander
bootscreen - stan urządzenia w którym można wgrać rom, nie wymaga synchronizacji z AS, wystarczysam komunikat USB po podłączeniu do prtu USB
AS- skrót programu ActiveSync

//poprawka TA
« Ostatnia zmiana: Czwartek, 07 Maja 2009, 23:46 wysłana przez myobi »


Offline utak3r

 • Global Moderator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 140
 • Samsung Note 4
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #5 dnia: Czwartek, 07 Maja 2009, 23:43 »
hmmm..
łindołsokienkowywszczowież - program wywszczowieżujący łindołsokienka na padalcu.dodano: Czwartek, 07 Maj 2009, 23:42
TP - skrót programu TodayAgenda

chyba TA  :D

Offline ★tomaszkap★

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 29
 • [Avatar-Sawyer]TAB 10.1,MSI Wind,Xiaomi RedmiNote4
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #6 dnia: Piątek, 08 Maja 2009, 09:37 »
Fajny wątek bo można zobaczyć co oznaczają skróty, ja miałem z tym na początku nie lada problem  ?-?

BL - bootloader
HP - hyde park
sig - sygnaturka
kucharz - ROM maker
BT - bluetooth
reg - registry - rejestr
Było:Asus A696->SPV M650->Nuvifone M20->i5700->Kaiser-> SGSI,SGSII,SGSIV,Huawei Są:PALM Centro, Xiaomi Redmi Note 4 64/4 GB

Offline Andreal

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 10
 • AJ! pad jeden, Xperia U
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #7 dnia: Piątek, 08 Maja 2009, 09:48 »
cegła/brick - uwalony na amen padalec

Offline Grimi

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 75
 • ♠ HTC Mozart ♥ Lark FreeBird 43.1
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #8 dnia: Piątek, 08 Maja 2009, 10:35 »
HR - hard reset
SR - soft reset
- Zobacz mnie na GoldenLine


Offline utak3r

 • Global Moderator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 140
 • Samsung Note 4
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #9 dnia: Piątek, 08 Maja 2009, 11:50 »
cegła/brick - uwalony na amen padalec

no właśnie... słowo wyjaśnienia - bardzo często mylnie te pojęcie jest używane w przypadkach, gdy urządzenie jest całkiem sprawne. Cegła jest wtedy, gdy nie da rady wejść do bootloadera, innymi słowy - nie da się go już flaszować.


(drogi) przycisk do papieru - patrz: cegła.


Offline peejay

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 34
 • SGS2 JB 4.1.2 Stock
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #10 dnia: Piątek, 08 Maja 2009, 11:56 »
patyk, stylus - inaczej rysik
gotowanie - proces tworzenia własnego romu
kustomizacja, customizacja - dopasowywanie romu/ustawień do własnych upodobań/wymagań, ale także automatyczny proces instalacji dodatków wykonywany po flashowaniu/hardresecie większości romów
« Ostatnia zmiana: Piątek, 08 Maja 2009, 12:24 wysłana przez peejay »
home is where the hard disk is | silence! i design you! | [9]™
żona się bawi: SGS2 JB 4.1.2 Stock


Offline utak3r

 • Global Moderator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 140
 • Samsung Note 4
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #11 dnia: Piątek, 08 Maja 2009, 12:03 »
PJ.....  :oT


Offline peejay

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 34
 • SGS2 JB 4.1.2 Stock
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #12 dnia: Piątek, 08 Maja 2009, 12:21 »
 :gwm:
haha, czaisz, że nie widziałem Twojego posta?? zmieniam mojego ;)
home is where the hard disk is | silence! i design you! | [9]™
żona się bawi: SGS2 JB 4.1.2 Stock


Offline killcabbie

 • Global Moderator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 15
 • iPad, iPod touch, Defy
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #13 dnia: Piątek, 08 Maja 2009, 15:16 »
wykonywany po flashowaniu/hardresecie większości romów

wypadałoby wspomnieć że flashowanie to potocznie wgrywanie romu

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: Słówka i określenia używane na forum, a związane z PDAlcami
« Odpowiedź #14 dnia: Piątek, 08 Maja 2009, 17:33 »
wpominam:
Flashowanie, potoczna nazwa wgrywania ROMu
Z czego składa sie ROM?
ROM składa się z:
HTC Logo - ekran powitalny (nie każdy go zawiera)
SplashScreen - ekran na którym wyświetlane są informacje o ROM-ie
IPL/SPL - wersja bootloadera (Initial Program Load/Secondary Program Load)
radioROM - część odpowiedzialna za komunikację GSM
OS - wersja systemu
SoftReset (SR), HardReset (HR), Bootloader
Soft Reset - spowoduje ponowne uruchomienie naszego urządzenia. Jeżeli wszystkie otwarte dokumenty są zapisane, wykonanie SR nie powoduje utraty żadnych danych.
Hard Reset - powoduje usuniecie wszystkich danych, informacji z pamięci głównej (nie dotyczy kart pamięci) i zainstalowanie systemu od nowa.
Bootloader - tryb w którym wgrywa się ROM, używamy tego trybu tylko w szczególnych przypadkach

Co to jest CID i do czego służy?
CID – Carrier ID – jest to blokada, założona w telefonie mająca na celu uniemożliwienie wgranie innego oprogramowania niż pochodzące od macierzystego operatora.
Przykład:
kupiliśmy telefon w sieci Orange, blokada CID uniemożliwi nam wgranie systemu pochodzącego od innego operatora np. Ery. (nie mylić z SIMLockiem!)

Co to jest SIMLock?
Jest to blokada mająca na celu uniemożliwienie posługiwanie się kartą SIM od innego operatora.

GSM - radio
- oznacza wersję części użytego ROM-u odpowiedzialnego za moduł GSM, zwanym popularnie też "radiem" OS

Czy można to ograniczenie jakoś obejść i wgrać dowolny ROM od innego operatora?
Tak, można, zdejmując blokadę CID lub wgrywając HardSPL

Czy można wgrywać poszczególne elementy ROM-u?
Każdy element ROM-u, można wgrać oddzielnie, pod warunkiem , ze posiadamy odpowiednie pliki.
Radio_ROM oraz Splashe wgrywamy odpalając plik RUU.

RUU- Rom Update Utility, program wgrywający ROM