Autor Wątek: HTC One E8 + różne modele - root, s-off, recovery, bootloder - Jak odblokować  (Przeczytany 3998 razy)

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Poradnik ten dotyczy obecnie następujących modeli telefonów, lista jest aktualizowana przez autora programu:
aktualizowana lista modeli

Czynności opisane w tym poradniku przeznaczone są dla urządzeń firmy HTC, ale na wspominanej wcześniej liście znajdują się też urządzenia innych producentów, program po wybraniu modelu, sam przeniesie na odpowiednie strony celem pobrania wymaganych plików. Jeżeli wybrany model nie będzie wymagał rejestracji lub pobierania tokena, program wyświetli tylko odpowiednie opcje, które będą aktywne.
Nexusy nie potrzebują pobierać żadnych tokenów ani rejestracji na żadnych stronach, blokadę zdejmiemy za pomocą programu.


Wymienione w tytule czynności będziemy wykonywać programem WinDroid Universal Android Toolkit
Jest to najszybsza oraz najprostsza metoda na odblokowanie bootloadera, wgranie recovery oraz roota, to samo można zrobić za pomocą konsoli, ale sprowadzi się do uważnego wpisywania komend, gdzie łatwo o błąd, tu minimalizujemy błędy, program wykonuje większość czynności za nas.

Słowo wstępu.
Na różnych forach panuje błędne przekonanie, że odblokowanie systemu, wgranie recovery czy też roota automatycznie powoduje utratę gwarancji, otóż tak nie jest.
Same te czynności nie powodują utraty gwarancji, one tylko powodują, że osoba nieobeznana z programami, z możliwościami roota, może spowodować fizyczne uszkodzenie urządzenia, poprzez wgrywanie, zmienianie paramentów urządzenia, które mogą doprowadzić do uszkodzenia. Tak też wynika z gwarancji pisemnej udzielanej np. przez firmę HTC, podobny tekst dokładnie o tym traktuje podczas procesu zdejmowania blokady S-ON na stronie htcdev. Główna uwaga skierowana do osób odblokowujących urządzenie dotyczy wgrywania nieautoryzowanych ROMów (systemów) tzw. custom romów.

Wgranie roota nie ma wpływu na np. łuszczącą się farbę na obudowie, czy też źle funkcjonujące przyciski. Wady fabryczne podzespołów objęte są rękojmią i gwarancją, są to dwie rożne drogi dochodzenia swoich praw. Pierwsze wynika z ustaw prawnych i realizowane jest przez sprzedawcę, drugie wystawia producent i realizowane jest przez producenta (wskazany autoryzowany serwis) . To tak pokrótce słowem wyjaśnienia nie do końca prawdziwych twierdzeń, które krążą po internecie.

Istnieją też sposoby na przywrócenie urządzenia do stanu fabrycznego, to znaczy zablokowanie na S-ON i wgranie romu producenta, przed oddaniem do serwisu celem ewentualnej naprawy. Tu tym nie będę się zajmował, ponieważ każdy model wymaga innych plików, innej metody, odsyłam na forum xda-developers i odpowiedniego działu.

Zastrzeżenia
Instrukcja ta jest jaka jest i nie ponoszę żadnej odpowiedzialności za skutki jej wykonania. Wszelkie szkody lub błędy wynikłe z jej wykonania ponosi osoba wykonująca opisane tutaj czynności.


Czynności wstępne
Pobieramy program WinDroid Universal Android Toolkit (wymagana rejestracja).
Zakładamy konto z poprawnym emailem na stronie htcdev.com, aktywujemy je, będzie nam niezbędne w dalszej części naszych działań.
Wykonujemy kopię bezpieczeństwa naszych danych, odpowiednie programy można znaleźć w sklepie googla, lub użyć oprogramowania od producenta telefonu.
Naładowany telefon przynajmniej w 60%, dla bezpieczeństwa.


WinDroid Universal Android Toolkit
1. Uruchamiamy WinDroid Universal Android Toolkit.
2. Pobieramy i instalujemy potrzebne sterowniki ADB.
3. Wybieramy odpowiedni model telefonu z listy, odczekujemy chwilę aż zostaną pobrane właściwe pliki.4. Włącz swoje urządzenie, przejdź do Ustawień>Opcje Programistyczne i tam zaznacz Debugowanie USB. Urządzenie powinno zostać prawidłowo rozpoznane przez program, jeżeli tak się nie stanie, należy kliknąć w przycisk Refresh, zostanie pobrany odpowiedni plik recovery.  - jeżeli używasz wersji Androida 4.2.2 lub wyższej i nie masz odblokowanych opcji Programistycznych, musisz je odblokować w tym kroku. W tym celu należy otworzyć Ustawienia>Informacje>Informacje o oprogramowaniu>Więcej> i szybko tapnąć 10 razy na pozycji Wersja jądra. Stosowny komunikat o odblokowaniu ustawień Programistycznych zostanie wyświetlony na ekranie.

5. Oryginalna instrukcja w tym miejscu opisuje metody postępowania z kilkoma modelami, głównie niedostępnymi w Polsce (AT&T One X, Droid DNA, Droid Incredible 4G LTE,
OnePlus One, Verizon M7/M8) Jeżeli posiadasz któryś z tych modeli, proponuję udać się po instrukcję do oryginalnego wątku na xda.

 Przejdę do tej części instrukcji, która dotyczy modeli popularnych w naszym kraju.
 - Kliknij na Get Token ID, telefon zostanie zresetowany do trybu bootloadera, pobrane zostaną odpowiednie dane, które zostaną teraz wyświetlone w oknie cmd wraz z dalszymi instrukcjami.
Tak wygląda okno z Tokenem IDTo co jest zaznaczone na biało kopiujemy, tylko ten zaznaczony fragment. (można gdzieś sobie na wszelki wypadek zapisać na dysku)

6. Teraz przechodzimy na stronę htcdev (logujemy się), tu czeka nas krótka informacja o możliwych skutkach odblokowania urządzenia, potwierdzamy i przechodzimy dalej.

przechodzimy przez kolejne kroki, potwierdzając i w kroku 7 w polu My Device Identifier Token: wklejamy nasz Token ID, który wcześniej skopiowaliśmy i wysyłamy, po chwili powinien przyjść na nasz email podany podczas rejestracji plik unlock_code.bin, który zapisujemy na dysk.

7. Mamy już potrzebny plik do odblokowania urządzenia, klikamy w programie w przycisk Unlock Bootloader, zostaniemy zapytani czy na pewno chcemy odblokować i że wszystkie dane z telefonu zostaną usunięte, wskazujemy plik unlock_code.bin, który wcześniej zapisaliśmy na nasz dysk i potwierdzamy. Jeżeli urządzanie nie jest w trybie bootloadera, zostanie do niego zresetowane.WSZYSTKIE DANE NA URZĄDZENIU ZOSTANĄ SKASOWANE! WYKONAJ WCZEŚNIEJ KOPIE BEZPIECZEŃSTWA!

Za chwilę nie będzie już odwrotu, w tym momencie na telefonie pokaże się okno, gdzie będzie trzeba potwierdzić cały proces i usunięcie danych. Jeżeli mamy kopię oraz jesteśmy zdecydowani na odblokowanie, to nie ma co dalej zwlekać, za pomocą klawisza głośności wybieramy odpowiednią opcję (do góry) i potwierdzamy przyciskiem Power.

Twoje urządzenie zostało odblokowane, teraz czas na recovery i root.

Wgrywanie Recovery
Najtrudniejsze mamy za sobą, ale to jeszcze nie koniec, jak powiedziało się A trzeba powiedzieć i B.
W tym miejscu należy się na chwilę zatrzymać, program pobrał w krokach wcześniejszych recovery, które może nie być najnowszym. Proponowałbym odwiedzić stronę i tam po odnalezieniu naszego modelu telefonu, pobrać najnowszy plik recovery, następnie kopiujemy ten plik do katalogu \Data\Recoveries\ w miejscu skąd uruchamialiśmy program. W ten sposób będziemy mieć najnowsze recovery.

Wgrywamy Recovery, klikamy w programie pozycję Flash TWRP telefon zostanie zresetowany do trybu fastboot, zostanie wgrane recovery.Celem sprawdzenia poprawności wgrania, możemy teraz uruchomić nasz telefon w trybie recovery (instrukcja jest różna dla rożnych urządzeń) i polecałbym w tym miejscu zrobienie backupu z poziomu recovery, zawsze się przyda.

ROOT
Zbliżamy się do końca, został nam tylko root do wgrania z tego programu.
I tak samo jak przy recovery, żeby mieć zawsze aktualną wersję supersu, pobieramy ją stąd:supersu wersja zip
Powinniśmy też pobrać menadżera przyznawania uprawnień ze sklepu google
Jeżeli skorzystaliśmy z opcji pobrania najnowszej wersji, to musimy teraz plik zip wgrać do folderu \Data\Installers\ w miejscu skąd uruchamialiśmy program.

Czas na ostania czynność, klikamy w programie na przycisk Flash Supersu i czekamy na wgranie potrzebnych plików.Uwagi:
Najnowsze recovery jak i supersu można zawsze wgrać korzystając z powyższego poradnika, pamiętając o podmianie odpowiednich plików. Dodatkowo mając już nasze custom recovery, pliki supersu w formacie zip można samem wgrać z poziomu recovery kopiując wcześniej plik zip na kartę SD w telefonie.
W ten sam sposób, czyli za pomocą recovery można wgrać tzw. custom rom, zachowując oczywiście ostrożność i zapoznając się wcześniej z instrukcją twórcy systemu oraz opiniami innych użytkowników.

Do ostatecznego szczęścia przy niektórych modelach będzie nam jeszcze brakowało dostępu do partycji /system, której potrzebują różne programy. Żeby odblokować dostęp do niej potrzebujemy wgrać odpowiedni kernel. W poszukiwaniu takiego, najlepiej udać się znów na forum xda do odpowiedniego działu i tam poszukać.

----
Autorem programu WinDroid Universal Android Toolkit W jest WindyCityRockr z forum xda.
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 28 Luty 2016, 17:54 wysłana przez mobi »

Offline Globus

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 32
 • HTC Sensation & HD2 & M8
Odp: HTC i nie tylko - wiele modeli s-off, recovery, root, odblokowanie systemu
« Odpowiedź #1 dnia: Czwartek, 12 Luty 2015, 08:23 »
Mobi, domyślam się, że ROOTowałeś swojego HTC.. Pewnie nie zwróciłeś uwagi, że za każdym razem TOKEN ID jest inny :)
Sprzęt:HTC M8
ROM:stock

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: HTC i nie tylko - wiele modeli s-off, recovery, root, odblokowanie systemu
« Odpowiedź #1 dnia: Czwartek, 12 Luty 2015, 08:23 »

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: HTC i nie tylko - wiele modeli s-off, recovery, root, odblokowanie systemu
« Odpowiedź #2 dnia: Czwartek, 12 Luty 2015, 09:01 »
Tak, mam roota. Skąd ci przyszło do głowy, że Token jest jeden? Tak można wnioskować z mojego postu? Trzeba coś poprawić?

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: HTC i nie tylko - wiele modeli s-off, recovery, root, odblokowanie systemu
« Odpowiedź #2 dnia: Czwartek, 12 Luty 2015, 09:01 »

Offline Globus

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 32
 • HTC Sensation & HD2 & M8
Odp: HTC i nie tylko - wiele modeli s-off, recovery, root, odblokowanie systemu
« Odpowiedź #3 dnia: Czwartek, 12 Luty 2015, 09:04 »
Nie.. Taka moja uwaga.. Myślałem, że token jest stały dla jednego urządzenia.
Sprzęt:HTC M8
ROM:stock

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: HTC i nie tylko - wiele modeli s-off, recovery, root, odblokowanie systemu
« Odpowiedź #4 dnia: Czwartek, 12 Luty 2015, 10:01 »
Ok, myślałem że taki wniosek można wysnuć z tego, co napisałem.
Ogólne to myślałem , że ta cała procedura jest o wiele trudniejsza, ale z tym programem nie trzeba zmagać się z poleceniami ADB i leci się błyskawicznie.

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: HTC i nie tylko - wiele modeli s-off, recovery, root, odblokowanie systemu
« Odpowiedź #4 dnia: Czwartek, 12 Luty 2015, 10:01 »