Autor Wątek: Jaka żarówka 240V - standardowe wycofują na co się przesiąść.  (Przeczytany 1963 razy)

Offline jr

• GZU
  • Senior
  • Podziękowań: 12
  • HTC Wizard / i780
Jaka żarówka 240V - standardowe wycofują na co się przesiąść.
« dnia: Sobota, 11 Wrzesień 2010, 23:50 »
Nadchodzi jesień, razem z tą porą skraca się dzień (?odkryłem ameryke? :haha:) i pora na dłuższe świecenie. Żarówki standardowe pomału zostają wycofywane z produkcji. I tu się nasuwa pytanie co wybrać kompaktowa czy led. Co do kompaktowych, denerwuje mnie to rozświecanie (miga podczas rozświecania, albo długo się rozświeca do stanu pełnego blasku), to jedno a drugie barwa światła  (nie chcę białego zimnego). Potrzebuje oświetlić salon w którym mam trzy żarówki 60W E-27?

I tu mam do was pytanko, jakich używacie żarówek, co polecacie, czy mieliście w ręku ledowe. Coraz więcej jest ich w sprzedaży, a ceny spadają.

Offline mobi

• Administrator
  • Core
  • Podziękowań: 351
  • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: Jaka żarówka 240V - standardowe wycofują na co się przesiąść.
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 12 Wrzesień 2010, 00:33 »
Przeczytaj, pomyśl, co prawda nie jest to odpowiedź na twoje pytanie, ale warto spojrzeć na pewne sprawy pod innym kątem ;)
ekofrajerzy

Wczoraj wymieniłem połowę żarówek na te "ekologiczne" tfu

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 12 Wrzesień 2010, 00:33 »

Offline Sainti

• GZU
  • Core
  • Podziękowań: 101
  • Lumia 920
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 12 Wrzesień 2010, 01:22 »
Te zwykłe żarówki można będzie kupić (przynajmniej na razie) jako żarówki warsztatowe lub do sygnalizacji świetlnej, bo w niektórych przypadkach trzeba je stosować. :)

Odnośnie LEDów, to nie wiem jak z tymi droższymi, ale mam w domu jakąś jedną, tanią żarówkę z diodami i świeci tak sobie, a do tego ma światło jeszcze zimniejsze niż te ekologiczne. Pewnie sporo zależy od użytych diod, bo mam latarkę, która z jedną diodą świeci lepiej niż ta żarówka.

« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 12 Wrzesień 2010, 01:22 »

Offline peejay

• GZU
  • Core
  • Podziękowań: 34
  • SGS2 JB 4.1.2 Stock
« Odpowiedź #3 dnia: Niedziela, 12 Wrzesień 2010, 20:42 »
Przeczytaj, pomyśl, co prawda nie jest to odpowiedź na twoje pytanie, ale warto spojrzeć na pewne sprawy pod innym kątem ;)
ekofrajerzy

no właśnie, gdzieś, ktoś, kiedyś mi wspominał o tym przekręcie - a tu widzę ładnie opisane i organoleptycznie potwierdzone.

tak w temacie - na diodowe faktycznie trzeba uważać - można trafić na diody które idealnie świecić będą tylko przez kilkadziesiąt dni, a potem będą się tylko lekko "tlić". minus taki, że często te "doskonałe" są dość drogie - a na początek i tak nie da się sprawdzić wytrzymałości nie kupując.. chyba, że ktoś prowadzi ranking firm i mamy możliwość zasięgnięcia opinii
home is where the hard disk is | silence! i design you! | [9]™
żona się bawi: SGS2 JB 4.1.2 Stock

Offline qolejowy

• Swojak
  • Podziękowań: 3
  • Benq E72, Nokia 6210 Navi.
« Odpowiedź #4 dnia: Niedziela, 12 Wrzesień 2010, 21:16 »
Ja używam świetlówek kompaktowych ale tylko "Philips". Nie świecą na biało rozjarzanie trwa kilkanaście sekund, a co najważniejsze pierwszy zestaw trzech świetlówek kupiłem dokładnie w marcu 1996 roku i świecą do dzisiaj.
Kiedyś połaszczyłem się i kupiłem trzy świetlówki w OBI, jakieś noname i jedna zgasła po tygodniu (co prawda wymienili na nową) a pozostałe też nie świeciły dłużej niż miesiąc.
To samo będzie z Ledami, kupisz jakieś tańsze to raczej się nie nacieszysz nimi zbyt długo. Natomiast te firmowe są jeszcze dosyć drogie, więc i trudno określić jak długo one poświecą.

Offline mobi

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #5 dnia: Niedziela, 12 Wrzesień 2010, 21:30 »
A czy led daje światło rozproszone?

Offline peejay

• GZU
  • Core
  • Podziękowań: 34
  • SGS2 JB 4.1.2 Stock
« Odpowiedź #6 dnia: Niedziela, 12 Wrzesień 2010, 21:46 »
o ile mi wiadomo - zależy to od samej diody i/lub ewentualnej oprawki.

btw świetlówek z OBI, czy też, jak to ujął autor tekstu do którego link dał mobi - ze "sklepu ze szwedzkimi meblami" - mam w domu kilka żarówek tych niby ekonomiczno-ekologicznych, właśnie z IKEA, i muszę powiedzieć, że "chodzą" już 3 lata. jedynym ich minusem jest start z niepełną mocą - co w przypadku innych [nazwijmy "bardziej firmowych"] zostało już wyeliminowane i obecnie wszystkie świetlówki zapalają się raczej z pełną jasnością
home is where the hard disk is | silence! i design you! | [9]™
żona się bawi: SGS2 JB 4.1.2 Stock

Offline jr

• GZU
  • Senior
  • Podziękowań: 12
  • HTC Wizard / i780
« Odpowiedź #7 dnia: Niedziela, 12 Wrzesień 2010, 22:35 »
Dziękuje za odpowiedzi, co to tych energooszczędnych to nawet w TVN'ie był program, chyba w uwadze. Co prawda zakupiłem w szwedzkim sklepie kilka sztuk, było to dawno i tfu... po miesiącu padły. Specjalnie jechać wymienić mi się ich nie opłacało, od tej pory omijam te tfu.. z daleka.

Napisałem do kilku użytkowników z alledrogo, którzy już zakupili ledowe, aby wypowiedzieli się na ich temat. Ewentualnie kupę kilka sztuk, i sprawdzę na własnym podwórku, przecież oddać można, a i gwarancje na rok dają.

Wiadomość scalona: [time]Poniedziałek, 13 Wrzesień 2010, 22:10[/time]
Dzisiaj dwóch użytkowników odpisało mi na zapytanie odnośnie żarówek 80 LED 4W=60W, celowo nie podaje linku do aukcji by nie robić reklamy.

"Witam serdecznienie polecam żarówka,nie świeci tak mocno jak zwykła żarówka
pozatym po kilku dniach powypalały się diody w jednej żarówce nie świeci około 20szt
Nie polecam!!!!!!"

... i tak i nie, ale efekt końcowy można sobie wyobrazić.

"moim zdaniem świeci jak 40-45"

,no to lipa.

Wygląda że trzeba jeszcze poczekać, albo kupić droższe (100+przesyłka O0). Napisze jeszcze do tych co takie kupili.

Znalazłem stronkę UE - Żarówki energooszczędne, wsio o nowych żarówkach.
« Ostatnia zmiana: Poniedziałek, 13 Wrzesień 2010, 22:17 wysłana przez jr »

Offline globalbus

• GZU
  • Core
  • Podziękowań: 77
  • N900 + Zest
« Odpowiedź #8 dnia: Wtorek, 21 Wrzesień 2010, 13:36 »
Mi wzrok wysiada przy świetlówkowym świetle, nigdy tego w moim domu nie będzie. Popatrzcie w sklepie na jakiś produkt pod świetlówką, a potem podejdźcie pod światło dzienne. Jakiś dziwny kolor, nie?

Jedyne co mogę zainstalować zamiast żarówki tradycyjnej to halogen, to jeszcze zachowuje jako tako charakterystykę barw i nie psuje wzroku.

Offline mobi

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #9 dnia: Wtorek, 21 Wrzesień 2010, 14:20 »
I właśnie dlatego, najlepszym rozwiązaniem jest światło mieszane, tak żeby uzupełniały się zakresy.
Nie wyobrażam sobie, żeby całe oświetlenie było "ekologiczne"

« Odpowiedź #9 dnia: Wtorek, 21 Wrzesień 2010, 14:20 »

lupus

• Gość
« Odpowiedź #10 dnia: Wtorek, 21 Wrzesień 2010, 14:31 »
kumpel w domu (salon na biało) ledy pozakładał, imprezkę zrobił. Pierwsza reakcja towarzystwa?  sala operacyjna w szpitalu  ?-?...  Tak jak Mobi pisze. Mieszanina jak najbardziej. Poza tym jestem za naturą i dla mnie ekologiczny kolor to kolor słońca   ROTFL

« Odpowiedź #10 dnia: Wtorek, 21 Wrzesień 2010, 14:31 »