Autor Wątek: PRUSZKÓW W SIECI  (Przeczytany 1082 razy)

Offline marcin7904

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 36
 • HTC Wildfire, HTC ELF, HTC WIZARD
PRUSZKÓW W SIECI
« dnia: Sobota, 26 Czerwiec 2010, 13:48 »
PRUSZKÓW W SIECI


Prezydent Miasta Pruszkowa Jan Starzyński podpisał umowę z polskim oddziałem firmy BT (British Telecom) na wykonanie projektu oraz wybudowanie sieci szerokopasmowego dostępu do internetu na terenie Miasta Pruszkowa. Wartość kontraktu wynosi 2 miliony złotych. W ramach umowy BT zaprojektuje oraz dostarczy kompletne rozwiązanie telekomunikacyjne obejmujące sieć bezprzewodowego dostępu do Internetu w technologii Wi-Fi mesh z przeznaczeniem dla mieszkańców miasta oraz wszystkich 27 podległych jednostek samorządowych. Dodatkowo, w zasięgu bezpłatnego dostępu do Internetu znajdą się tereny sportowe wokół basenu Kapry, międzynarodowego toru kolarskiego, a także boiska Miejskiego Klubu Sportowego „Znicz”.
   W ramach sieci, mieszkańcy miasta otrzymają bezpłatny, bezprzewodowy dostęp do internetu, a samorząd bezpieczną, wyodrębnioną sieć teleinformatyczną łączącą wszystkie podległe jednostki. Dodatkowo, w sieci wewnętrznej urzędu uruchomiony zostanie system telefonii IP pozwalający usprawnić komunikację pomiędzy oddziałami, uzyskać znaczne oszczędności, a także umożliwiający wdrożenie nowoczesnych usług dla społeczeństwa.
   Jest to pierwszy w Polsce projekt z zastosowaniem technologii Wi-Fi mesh na taką skalę. W sumie, połączonych w sieć zostanie ok. 40 urządzeń pracujących w ogólnie dostępnych częstotliwościach 5GHz oraz 2.4GHz. Urządzenia te będą jednocześnie stanowiły otwarte punkty dostępu do Internetu typu hot-spot dla mieszkańców i rozmieszczone zostaną w najważniejszych punktach miasta.
   „Ideą projektu jest wybudowanie nowoczesnej i uniwersalnej infrastruktury telekomunikacyjnej przeznaczonej dla mieszkańców oraz gości naszego Miasta. Chcemy zapewnić wszystkim dostęp do nowoczesnych technologii oraz sprawić, aby Miasto Pruszków było jeszcze bardziej przyjazne mieszkańcom oraz przedstawicielom lokalnego biznesu” – powiedział Andrzej Kurzela, Z-ca Prezydenta Miasta Pruszkowa.
   „Wybór technologii bezprzewodowej podyktowany został względami praktycznymi – chcemy w bardzo krótkim czasie oraz względnie niskimi kosztami wybudować sieć telekomunikacyjną na terenie miasta bez konieczności przeprowadzania jakichkolwiek uciążliwych prac budowlanych. Rozwiązanie takie musi być sprawdzone oraz oparte na wysokiej jakości urządzeniach. Sieć ma być łatwa do zarządzana i ma umozliwiać dalszą rozbudowę. Dzięki temu chcemy w przyszłości rozszerzyć zasięg sieci Wi-Fi tak, aby obejmowała ona cały obszar miasta oraz wykorzystać ją do rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego”.
   „Dla BT jest to pierwsza w Polsce implementacja rozwiązania Wireless City stosowanego powszechnie w Wielkiej Brytanii. Podobne sieci, BT wybudowała razem z partnerami w kilkunastu miastach m.in w Londynie, Liverpool, Birmingham, a także w hiszpańskiej Barcelonie. Jesteśmy pewni, że zdobyte doświadczenie pozwoli nam sprawnie i skutecznie wybudować sieć dla mieszkańców Pruszkowa oraz wdrożyć nowoczesne usługi dla Urzędu Miasta” – powiedział Paweł Karłowski, dyrektor zarządzajacy BT na region Europy Centralnej i Wschodniej.
   Przy realizacji projektów Wireless City w Polsce, BT współpracuje z firmą Cisco Poland oraz firmą Q4Net z Wrocławia.

Wi-Fi KONFERENCJA PRASOWA


W Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie 17 czerwca (w czwartek) odbyła się konferencja prasowa, której tematem było rozpoczęcie uruchamiania obszarów działania Wi-Fi w Pruszkowie. Pruszków jest pierwszym miastem w Polsce wprowadzającym na taką skalę publiczny dostęp do szerokopasmowego internetu w technologii Mesh. Zakończenie budowy I etapu tej inwestycji polegającego na zainstalowaniu 46 punktów dostępowych przewidziane jest we wrześniu tego roku, a ich zasięg ilustruje dokumentacja zamieszczona na miejskiej stronie internetowej (link Wi-Fi w menu głównym). Cały projekt obejmujący 95 punktów dostępowych dofinansowany będzie do 85% ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.
Całkowity koszt realizacji I etapu, na podstawie umowy zawartej z firmą BT Poland, która została wyłoniona w wyniku przetargu publicznego, wyniesie 1.997.751,20 zł. Dostawcą Internetu wyłonionym także w drodze przetargu jest firma Telkab z Pruszkowa. Już w tej chwili działają w fazie testowej pierwsze punkty dostępowe, zapewniające WI-FI na obszarze: Placu Jana Pawła, ul. Prusa w rejonie skrzyżowania z ul. Kraszewskiego, ul. Kraszewskiego od ul. Prusa do ul. Lipowej, ul. Lipowej w okolicach biblioteki, i w okolicy Szkoły Podstawowej nr 6 oraz w pobliżu biblioteki przy ul. Ks. Józefa.
Na konferencji zaprezentowano także projekt tablic, które już jesienią będą rozmieszczone na terenie miasta informując mieszkańców i gości Pruszkowa, że znajdują się w strefie działania Wi-Fi.

Informacje: Anna Seliga, tel.: 22 - 758 64 31 wew. 151.

Na zdjęciu od lewej:
Paweł Molak - Dyrektor Generalny Cisco w Polsce, Jan Starzyński - Prezydent Pruszkowa,
Paweł Karłowski - Dyrektor Zarządzający BT Global Services na region Europy Środkowej i Wschodniej,
Andrzej Kurzela - Zastępca Prezydenta Pruszkowa.


Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: PRUSZKÓW W SIECI
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 27 Czerwiec 2010, 03:44 »
Pozazdrościć inicjatywy, u mnie Gronkiewicz to nawet nie wiem, czy ma jakiś plan.

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: PRUSZKÓW W SIECI
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 27 Czerwiec 2010, 03:44 »

Offline yomaa

 • Senior
 • ****
 • Podziękowań: 7
 • Toshiba G900//Nokia N-Gage QD
Odp: PRUSZKÓW W SIECI
« Odpowiedź #2 dnia: Sobota, 03 Lipiec 2010, 19:19 »
Chciałbym, żeby na żbikowie był ten internet :D

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: PRUSZKÓW W SIECI
« Odpowiedź #2 dnia: Sobota, 03 Lipiec 2010, 19:19 »

Offline marcin7904

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 36
 • HTC Wildfire, HTC ELF, HTC WIZARD
Odp: PRUSZKÓW W SIECI
« Odpowiedź #3 dnia: Sobota, 03 Lipiec 2010, 20:02 »
Chciałbym, żeby na żbikowie był ten internet :D

Yomaa może za 10lat :p

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

Odp: PRUSZKÓW W SIECI
« Odpowiedź #3 dnia: Sobota, 03 Lipiec 2010, 20:02 »