Autor Wątek: Upodabnianie WM do PC  (Przeczytany 4107 razy)

Offline Dinth

  • GZU
  • Core
  • ****
  • Podziękowań: 14
Upodabnianie WM do PC
« dnia: Czwartek, 12 Lipca 2007, 13:30 »
Tłumaczenie artykułu autorstwa Brada Lindera stąd.Zdradze ci sekret. Trzy i pół calowy ekran jest dużo mniejszy od pietnasto calowego. Nie jest to zbyt zaskakujące, ale to prawda.
Zapomnij o procesorze, pamięci, ładowaniu akumlatorków i reszcie rzeczy które odróżniają twojego PDA od laptopa. Głównym powodem dla którego Windows Mobile wygląda tak jak wygląda jest konieczność zmieszczenia dużej ilości informacji na tak małym ekranie.

Przyjrzyjmy się jednak sposobą upodobnienia twojego WM do wyglądu systemów biurkowych. W każdym z nich "pod maską" dalej działa Windows Mobile, jednak twoi znajomi mogą pomyśleć że twój palmtop działa pod kontrolą Windows XP lub Vista. Istnieje kilka darmowych aplikacji które w tym pomogą i kolejnych kilka na które trzeba wydać pare dolarów - przynajmnej jedna z nich naprawde jest warta tych pieniędzy.

eXPerience
Jednym z pierwszych programów upodabniających WM do Windows XP był eXPerience. Niestety został porzucony przez autorów w 2005 roku, przez co nie obsługuje systemów WM05 i WM6. Ma to jednak też dobrą strone - autorzy kończąc rozwijanie projektu udostępnili go za darmo dla użytkowników PPC2002/WM2003.
Po zainstalowaniu eXPerience na ekranie Today pojawia się nowy plugin. Po kliknięciu w niego (lub uruchomieniu aplikacji z Menu Start) ekran twójego PDA zmieni się w coś bardzo przypominającego Windows XP.
Menu Start zmieni położenie z górnego lewego rogu ekranu na dolny lewy, a po jego otwarciu zobaczymy coś co wygląda jak Menu Start z Windows XP.
Niestety w tym miejscu kończą się zmiany jakie nadaje systemowi eXPerience.

Po kliknięciu na ikonke My Documents otwiera się zwykły File Explorer z katalogiem \My Documents. Gd otworzysz jakikolwiek inny program interface eXPerience zastępowany jest zwykłym Windows Mobile, aż to zamknięcia tego programu.
Praktycznie więc eXPerience jest więc tylko rozbudowanym launcherem. Jeśli jesteś fanem ikonek możesz przy jego pomocy zrobić sporą ich liczbe na pulpicie.

PocketWin
Jeżeli masz niepotrzebne $11.85 to możesz wypróbować PocketWin. Podobnie jak eXPerience nadaje on palmtopowi wygląd pulpitu Windows XP.

Ogólnie PocketWin, również podobnie jak eXPerience jest tylko rozbudowanym launcherem. Po uruchomieniu jakiejś aplikacji wygląd systemu wraca do tradycyjnego Windows Mobile. Jednak PocketWin ma kilka dodatkowych możliwości - ekrany "Control Panel" i "System Status" przystosowane do uruchamiania w okienku  podobnym do Windows XP - można to zobaczyć na zrzucie ekranu na początku artykułu.
Oprócz tej jednej rzeczy, PocketWin potrafi mniej niż eXPerience. Podobnie uruchamia się File Explorer po kliknięciu w ikonke My documents. Pozatym PocketWin sprawia wrażenie zaprojektowanego tylko dla ekranów QVGA, po uruchomieniu w trybie 640x480 cała grafika sprawia wrażenie bardzo "ziarnistej".

PPX3k
Jeżeli wolisz żeby twój WM przypominał Windows Vista powinneś sprawdzić PPX3k. Jest to bardzo modyfikowalny program przeznaczony do tego celu. Przedewszystkim daje funkcjonalność launchera i podmienia Menu Start, oprócz tego jeszcze dodaje nowe tryby wyświetlania kalendarza i zadań.
Niektórzy użytkownicy posuwają się o krok dalej i sami tworzą theme'y do niego, np. świetny theme imitujący Windows Vista.

Po kliknięciu w przycisk Start zobaczysz Menu Start świetnie imitujące to znane z Visty. Podobny efekt daje kliknięcie w logo Microsoftu na górze ekranu.
W przeciwieństwie do eXPerience i PocketWin, po uruchomieniu aplikacji taskbar w stylu Visty na górze ekranu zostaje, dając wrażenie że cały czas przebywa się w środowisku graficznym Visty.
Twórca tego theme'a do PPX3k poszedł jeszcze dalej i mamy możliwość korzystania z "Control Panel" imitującego ten znany z Visty.

PPX3k można kupić za 10$, jest również dostępny trial, w którym jednak nie będą zapisane po wyjściu z programu żadne zmiany.

SimpleOS
OK, dość gadania o Windowsach. Chcemy coś nowego i orginalnego. Może coś przypominającego bardziej linuksa?
SimpleOS jest darmową aplikacją jeszcze we wczesnej fazie betatestingu, która nakłada się na Windows Mobile. Jej filozofia przypomina EyeOS - nie jest prawdziwym systemem operacyjnym, ale zachowuje się tak jakby była - nie tylko jest launcherem oraz podmienia Menu Start, ale także jest wyposażona w szereg aplikacji uruchamiających się wewnątrz jej interface'u.

Tak naprawde SimpleOS nie ma wiele wspólnego z linuksem, jedynie większość grafiki została z niego zapożyczona, łącznie z tapetami z GNOME i KDE.
SimpleOS jest nawet wyposażony w czytnik emaili, niestety nie udało mi się skonfigurować go do współpracy z moim kontem GMail.
Tak więc obecnie nie jest to zbyt funkcjonalna nakładka, ale za to bardzo obiecująca na przyszłość.

Podsumowanie
Jest jeszcze wiele innych sposobów na upodobnienie Windows Mobile do jego biurkowych starszych braci. Można to zrobić na przykład przy pomocy Wisbar Advance 2 i Wisbar Advance Desktop - sprawdź poradnik autorstwa AFX na Aximsite. Udało mu się stworzyć kompletny theme upodabniający do Visty, łacznie nawet z sidebarem.

Napewno przynajmniej niektóre z powyższych programów zadziwiają swoimi możliwościam, jednak prawda jest taka że czegoś naprawdę przypominającego Viste nie zobaczymy na PocketPC jeszcze przez długi czas. Jeśli potrzebujesz pełnego systemu operacyjnego, najlepiej kup laptopa lub UMPC.
Interface Windows Mobile jest przystosowany do małych ekranów. Z tego powodu większość okienek otwiera się na pełnym ekranie, inaczej nawet na ekranie 640x480 musiałbyś trzymać palmtopa bardzo blisko nosa żeby coś zobaczyć.
Jeśli jednak często przyłapujesz się na próbach podwójnego kliknięcia ekranu, lub szukaniu "Control Panel", niektóre z tych modyfikacji ci sie spodobaja. Nie obiecuje że te modyfikacje poprawią efektywność korzystania przez ciebie z palmtopa, wręcz przeciwnie raczej ją pogorszą. Pozwolą ci jednak poczuć się jakbyś korzystał z laptopa na palmtopie - tylko nie zapomnij że to nie prawda. Nie jest to takie złe, palmtopy potrafią dużo mniej niż ich biurkowi kuzyni, jednak jeśli już coś potrafią robią to zwykle znacznie szybciej.
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 15 Lipca 2007, 15:03 wysłana przez Dinth »
Moj sprzet: Compaq iPAQ 3660 > Compaq iPAQ 3850 >HP iPAQ h4150 > Nokia N95-2 > HTC HD2 > iPhone 3GS 32GB + new Ipad 32GB > Nokia Lumia 920
Sprzet mojej drugiej polowki: Nokia N73 > HTC Incredible S > Nokia Lumia 800

mariannak1934

  • Gość
Odp: Upodabnianie WM do PC
« Odpowiedź #1 dnia: Sobota, 14 Lipca 2007, 19:32 »
Bardzo proszę o przetłumaczenie
Z góry Wielkie dzięki


Offline Dinth

  • GZU
  • Core
  • ****
  • Podziękowań: 14
Odp: Upodabnianie WM do PC
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 15 Lipca 2007, 15:07 »
i przetłumaczone.. :D
Moj sprzet: Compaq iPAQ 3660 > Compaq iPAQ 3850 >HP iPAQ h4150 > Nokia N95-2 > HTC HD2 > iPhone 3GS 32GB + new Ipad 32GB > Nokia Lumia 920
Sprzet mojej drugiej polowki: Nokia N73 > HTC Incredible S > Nokia Lumia 800