Autor Wątek: [NFC] Near Field Communication - dyskusja na temat  (Przeczytany 4803 razy)

Offline Budniu

• Administrator
  • Core
  • Podziękowań: 226
  • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
[NFC] Near Field Communication - dyskusja na temat
« dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 14:45 »
NFC - Near Field Communication - źródło Wikipedia.
Near Field Communication (skrót NFC – (ang.) komunikacja bliskiego zasięgu) – krótkozasiegowy, wysokoczęstotliwościowy, radiowy standard komunikacji pozwalający na bezprzewodową wymianę danych na odległość do 20 centymetrów.

Technologia ta jest prostym rozszerzeniem ISO/IEC 14443 (karta zbliżeniowa), która łączy interfejs kart inteligentnych i czytnik w jednym urządzeniu. Urządzenia NFC mogą komunikować się zarówno z istniejącymi urządzeniami w standardzie ISO/IEC 14443 (karty i czytniki), jak również z innymi urządzeniami NFC, a tym samym są zgodne z istniejącą i będącą już w użyciu infrastrukturą publicznego transportu i płatności. NFC jest przede wszystkim nakierowane na wykorzystanie w telefonach komórkowych
Charakterystyka[edytuj]
 Zasięg: <20 cm
 Częstotliwość: 13.56 MHz (ISM)
 Pasmo: 2 MHz
 Przepustowość: 106, 212, 424 lub 848 kbit/s
 Tryb pracy: Tryb pasywny: Inicjujące urządzenie wytwarza pole elektromagnetyczne a docelowe urządzenia odpowiada modulując to pole. W trybie tym urządzenie docelowe jest zasilane mocą pola elektromagnetycznego urządzenia inicjującego, dzięki czemu urządzenie docelowe działa jako transponder.
 Tryb aktywny: Oba urządzenia: inicjujące i docelowe komunikują się przez naprzemienne generowania swojego sygnału. Urządzenie wyłącza swoje pole elektromagnetyczne, gdy czeka na dane. W tym trybie oba urządzenia zwykle potrzebują zasilania.

Odbiór i nadawanie w tym samym czasie
BTW
teraz jest lepsza zabawa z NFC, można robić bardzo ciekawe rzeczy z tym, nie tylko płacić fonem.
A coś bliżej - jakie rzeczy masz na myśli ? Pytam z ciekawości bo oprócz przesyłania plików i płacenia nie za bardzo wiem co można więcej z tym zrobić.
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 07 Październik 2012, 15:47 wysłana przez Budniu »

Offline Globus

• GZU
  • Core
  • Podziękowań: 32
  • HTC Sensation & HD2 & M8
Odp: Odp: To i owo o Samsung Galaxy S III I9300
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 14:59 »
Się wtrącę.. Zastosowań może być cała masa. W obecnych czasach to może wielu ich nie ma, ale zakładam że w przyszłości urządzenia będą wyposażane w tagi NFC i można mieć możliwości "inteligentnego budynku" w niższej cenie. Myślę, że ograniczeniem jest wyobraźnia.

Jak na razie, tak na szybko, przychodzi mi jedno proste rozwiązanie, po zakupie tagów i oklejenia nimi różnych miejsc może np:
- włączać odpowiednie profile (bez dźwięku w domu)
- programy (nawigacja w samochodzie), oszczędza czas
- i jeszcze szpiegowanie może być :)
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 07 Październik 2012, 15:02 wysłana przez Globus »
Sprzęt:HTC M8
ROM:stock

forum.mobione.pl - Android - Windows mobile - modyfikacje

« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 14:59 »

Offline Budniu

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 15:09 »
Hmmm może i masz rację, tylko jednak QR cody są chyba trochę funkcjonalniejsze bo działają również z dużej odległości (zdaje się NFC musi być zbliżone do maksimum). Piszę czysto teoretycznie.

« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 15:09 »

Offline mobi

• Administrator
  • Core
  • Podziękowań: 351
  • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
« Odpowiedź #3 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 15:12 »
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1884142
Jak wyżej + np. wpadasz do kafejki z Wifi i żeby się zalogować do sieci musisz pobrać login i hasło, wklepać
z kodem, NFC, właściciel przykleja takie coś przy kasie a ty go tylko skanujesz
Nie wychodząc z tej kafejki, przy drzwiach masz tag "like it" skanujesz i polubiłeś kafejkę na FB
Różnicowanie dostępów w firmie do pomieszczeń - standard
Przekazywanie treści reklamowych, np. promocje w sklepie

standardowe linki, wizytówki, i resztę, co oferowało QRC

kody NFC mają rożną pojemność, od kilku bajtowych do kilku megowych, więc można np. wypozyczać tak ebooki, dotykasz i ładujesz książkę, lub pobierać aplikacje (wchodzisz na peron i wiesz gdzie masz stanąć na peronie, nie musisz się błąkać w poszukiwaniu wagonu)

Hmmm może i masz rację, tylko jednak QR cody są chyba trochę funkcjonalniejsze bo działają również z dużej odległości (zdaje się NFC musi być zbliżone do maksimum). Piszę czysto teoretycznie.
tak, działa z bardzo bliskiej odległości, ale nie wymaga dobrego światła, kombinowania z czytnikiem, tu jest o wiele szybsza komunikacja

Podstawowy minus? naklejki kosztują
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 07 Październik 2012, 15:14 wysłana przez mobi »

Offline Budniu

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #4 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 15:31 »
Ok Mobi THX wyjaśniłeś mi trochę bliżej bo to co napisał Globus jakoś do mnie nie przemawiało i te tagi tak jak mówiłem muszą być blisko nas. Do tego tak jak mówisz - tagi do NFC zdaje się muszą mieć jakiś chip (chyba, lub coś w tym stylu - dlatego kosztują odpowiednio - tak myślę). A co do zaufania NFC i systemu zbliżeniowego to jakoś boję się nadużyć: skąd będziemy wiedzieli czy tag, którego przed chwilą użyliśmy dotyczy polubienia czegoś na FB, a nie wrzucenia do kasy właściciela 50 zł ? Przy QR code nie ma takiego niebezpieczeństwa poza tym po zeskanowaniu najpierw widzimy info co to za kod, a tutaj ? Jak będzie jakiś system ostrzeżenia użytkownika wymagający jego akceptacji przez "ok" to w porządku, jeżeli nie to jakieś to dla mnie trochę niebezpieczne.
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 07 Październik 2012, 15:41 wysłana przez Budniu »

Offline mobi

• Administrator
  • Core
Odp: [NFC] Near Field Communication - dyskusja na temat
« Odpowiedź #5 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 16:07 »
Do tego tak jak mówisz - tagi do NFC zdaje się muszą mieć jakiś chip (chyba, lub coś w tym stylu - dlatego kosztują odpowiednio - tak myślę).
dobrze myślisz, z wizualizuje ci to, bez zdjęcia - w sklepach przyklejają czasami takie czujniki na papierze, sprzedawca go nie odrywa przy kasie, tylko deaktywuje, możesz towar wynieść ze sklepu, to jest właśnie to, taka metalowa spirala.

skąd będziemy wiedzieli czy tag, którego przed chwilą użyliśmy dotyczy polubienia czegoś na FB, a nie wrzucenia do kasy właściciela 50 zł ?
Na ekranie pojawi się info, czy akceptujesz tag

Te "naklejki" są dwojakiego rodzaju, jednych nie można przeprogramować (jakby read only) a drugie możemy zmieniać definicję nawet i 100 tys razy.

Offline Budniu

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #6 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 16:13 »
Na ekranie pojawi się info, czy akceptujesz tag
THX - o to mi właśnie chodziło - czyli jak w QR code - zanim finalnie tapniesz to potwierdź i takie rozwiązanie jest ok.
BTW wydzieliłem nowy wątek bo pomyślałem, że wobec tego, iż to stounkowo nowa technologia zastosowana w telefonach co rusz będą się pojawiały nowe jej zastosowania, którymi dzielmy się tutaj. :ok:

Offline mobi

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #7 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 16:30 »
Budniu, musi być akceptacja, inaczej wiesz co by się działo w metrze?
(ponoć jakiś gostek napisał soft na androida, który mógłby zabierać ludziom kasę z kart zbliżeniowych, nie wiem na ile to jest prawda, było napisane, że gość nie udostepnił kodu, tylko poinformował o zagrożeniu)

BTW
takie "czipy" nie są tanie, tu w Polsce po 5 zeta za sztukę

Offline Budniu

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #8 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 16:39 »
Mobi nie pisałem o moich obawach bezpodstawnie:
http://niebezpiecznik.pl/post/klonowanie-zblizeniowych-kart-kredytowych-rfid/
http://niebezpiecznik.pl/post/ataki-na-zblizeniowe-karty-kredytowe-rfid/
Poza tym czytałem artykuł (nie podam linka bo go nie mam) o złodziejach działających już w Wwie (sic!) w zatłoczonych autobusach - tj. przeciskających się między ludźmi ze swoim przenośnym terminalem. Starają się przechodzić jak najbliżej torebek kobiet i kiedy terminal "rozpozna", że ofiara ma w torebce kartę pobiera po zbliżeniu z jej stanu 49 zł (dla bezpieczeństwa transakcje póki co są ograniczone kwotą 50 zł). Ponoć metoda skuteczna i bez problemów pobiera się pieniądze z kont Pań niczego nie świadomych, jadących autobusem do pracy.
A w obecnej sytuacji na 10000% (oczywiście nieoficjalnie) pojawią się aplikacje do telefonu umożliwiające te operacje. Jak banki czegoś z tym nie zrobią (jakiś system zabezpieczeń przed nieautoryzowaną transakcją) to może być lipa.
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 07 Październik 2012, 16:44 wysłana przez Budniu »

Offline mobi

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #9 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 16:48 »
Budniu, gadałem kiedyś o tym z gościem z banku, jak wiadomo ich stanowisko nie musi być spójne z rzeczywistością, ale zarzekał się, że nie jest to możliwe, dyskutowałem z nim właśnie pod kątem tego co napisałem powyżej, że ktoś skanował i pobierał kasę. Z tego co wiem, żeby dokonać przelewu, potrzeba jest akceptacja (pin) ale może gostki to właśnie ominęli.

« Odpowiedź #9 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 16:48 »

Offline Budniu

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #10 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 16:54 »
Przelewu ??? Ale ja nie mówię o przelewie w rozumieniu tradycyjnym - terminal złodziei ma zmodyfikowane oprogramowanie w taki sposob, że transakcja jest rozpoznawana jako "zakupy". A sam już niejednokrotnie płaciłem zbliżeniowo i do zakupów żaden pin nie jest przecież potrzebny.

Offline mobi

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #11 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 17:00 »
Kurna, masz rację, nie trzeba PINu, no to trzeba poszukać pracy w metrze  :D
Byłem święcie przekonany, że potrzebna jest autoryzacja jednak, no to zrobili dziuurę.

« Odpowiedź #11 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 17:00 »

Offline peejay

• GZU
  • Core
  • Podziękowań: 34
  • SGS2 JB 4.1.2 Stock
« Odpowiedź #12 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 18:58 »
btw braku pinu - o ile dobrze pamiętam, można ustawić różny limit nie wymagający potwierdzenia [defaultowo właśnie 50pln].

mi mignęła jeszcze "ciekawsza" sprawa z NFC - galaxy s3 ma dziurę w sofcie, która umożliwia m.in. factory reset przez NFC albo przez podanie krótkiego kodu zaszytego w url. najgorsze, że akcja dzieje się automatycznie, bez potwierdzeń i bez możliwości anulowania..

mimo zagrożeń - i tak żałuję, że nie zrobiłem większego riserczu przed zakupem S2.. później gdzieś wyczytałem, że jedna z odmian NFC posiada, moja wersja niestety nie :(

edit: tu jest notka o dziurze - tajemniczy kod to tylko 11 znaków, jest factory reset, jest też opcja "kill sim card" itp. masakra  :o
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 07 Październik 2012, 19:04 wysłana przez peejay »
home is where the hard disk is | silence! i design you! | [9]™
żona się bawi: SGS2 JB 4.1.2 Stock

Offline mobi

• Administrator
  • Core
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 07 Październik 2012, 19:17 wysłana przez mobi »

Offline Budniu

• Administrator
  • Core
« Odpowiedź #14 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 19:38 »
Co nie zmienia faktu, że jak dla mnie to kogoś poniosło i do końca się nie zastanowił nad konsekwencjami NFC w połączeniu z płatnościami zbliżeniowymi. :oT

« Odpowiedź #14 dnia: Niedziela, 07 Październik 2012, 19:38 »