Autor Wątek: [HTC Touch Pro 2 Rhodium] Polskie znaki na wysuwanej klawiaturze  (Przeczytany 10254 razy)

Offline GMBlaszczynski

 • Świeżak ;)
 • *
 • Podziękowań: 3
[HTC Touch Pro 2 Rhodium] Polskie znaki na wysuwanej klawiaturze
« dnia: Wtorek, 01 Grudzień 2009, 00:10 »
POLSKIE LITERY NA WYSUWANEJ KLAWIATURZE
 
// Z góry przepraszam za błędy językowe - wyjechałem z Polski w 1964 roku i nikt w mojej najbliższej rodzinie nie mówi po polsku.  Sprawdź czy istnieje nowsza, poprawiona wersja.  Jeśli nie istnieje, bardzo proszę kogoś chętnego który poprawiłby moje błędy i dodał polskie wyrażenia techniczne.//

Poniżej podaję wskazówki jak zainstalować polskie litery na wysuwanej klawiaturze telefonu HTC Touch Pro 2.  Te wskazówki dotyczą telefonów które z różnych względów nie mają albo nie mogą mieć spolszczającej nakładki (np. InterWrite, której producentem i dystrybutorem jest SunnySoft).  Moje wskazówki dotyczą systemu operacyjnego Windows Mobile 6.1 - nie wiem czy te wskazówki mogą być zastosowane do Windows Mobile 6.5, ale według ‘wczek’ (odpowiedź #132, 10 listopad 2009), prawdopodobnie tak.

Zainstalowanie polskich liter na wysuwanej klawiaturze jest stosunkowo łatwe.  Wystarczy edytować jeden plik żeby dowolnie rozmieścić polskie litery i inne znaki które później będzie można wywołać przez naciśnięcie guzika FN.  Na przykład, żeby wpisać literę ‘ą’ należy najpierw nacisnąć guzik FN a następnie guzik A.  Jest to dużo wygodniejsze niż używanie klawiatury ekranowej.

Istnieje kilka wersji Touch Pro 2 (TP2) różniące się rozkładem funkcji i znaków na wysuwanej klawiaturze.  Na przykład TP2 z T-Mobile na rynku USA ma następujące guziki w dolnym rzędzie, zaczynając z lewej strony: ALT, CNTR, email, przecinek,....  TP2 z Verizon w USA ma w dolnym rzędzie: FN, SYM (znaki), email, *, ... (ten ostatni, gwiazdka, służy do zastartowania wcześniej wyznaczonego programu).  Ważne tutaj jest że lewy dolny guzik jest używany do wywoływania znaków.  Będę go nazywał FN.

W wersjach TP2 w USA (i może wszystkich) istnieje błąd (bug) w oprogramowaniu email który usuwa diakrytyczne znaki przy wysyłaniu email.  Przed wysłaniem maila, użytkownik widzi polskie litery ą, ę, ś.... Po wysłaniu, odbiorca widzi a, e i s.  Żeby temu zapobiec należy zainstalować osobne oprogramowanie email, na przykład FlexMail.

Do zainstalowania polskich liter na wysuwanej klawiaturze potrzebny jest program do edytowania „Registry”.  Ja używam RegEdit, z portalu  ‘www.phm.lu/Products/PocketPC/RegEdit’.  Instalacja tego programu nie działa przy użyciu Active Sync.  Należy ściągnąć plik ‘regedit.Mrln_ARM.cab’, wybierając wcześniej ‘Pocket PC 2002, 2003 (ARM/PXA)’.  Jest to darmowy program, więc proszę nie zapomnieć dać dobrowolny datek.  Po ściągnięciu, należy skopiować ten plik do folderu ‘My Documents’ w TP2 i przy użyciu ‘File Explorer’ otworzyć go żeby zainstalować ten program.
(dobrym rozwiązaniem jest użycie CeRegEditora)

Używając RegEdit, albo podobny program, popatrz na klucz
HKEY_local_machine / Software / Tegic / eT9 / Ime / KeyboardLayouFiles
(Zauważ błąd programisty -- brak litery ‘t’ w ‘Layout’).
Zawiera nazwę pliku który należy zmienić.  W moim telefonie z T-Mobile w USA, ten plik nazywa się 'eT9.Rhodium.TMOUS.kmap.txt', gdzie TMOUS znaczy T-MObile USa.

Plik ten znajduje się w folderze \Windows.

Podłącz TP2 do komputera poprzez Active Sync.  W wersji angielskiej, naciśnij Explore (w polskiej Przegladaj).  Skopiuj plik do dowolnego folderu w komputerze (TP2 nie pozwala na edytowanie pliku istniejącego w folderze \Windows w TP2).  (Można też użyć do tego, darmowej wersji Total Commandera - jest na forum) Zmień nazwę pliku, na przykład na, 'eT9.Rhodium.pl.kmap.txt' (ponieważ TP2 nie pozwoli zmienić istniejące pliki).

Używając Notepad (angielska wersja) lub ??? (MADE - polska wersja dostępna na forum, lub Notepad++ na pececie), otwórz plik w Twoim komputerze.  Zobaczysz wyrażenia zawarte w klamrowych nawiasach.  Każdy wyrażenie odpowiada jednemu guzikowi na wysuwanej klawiaturze.  Na przykład, wyrażenie od guzika E jest:

{E E E E E 0x02}

Interesuje nas czwarta pozycja która odpowiada znaku wywołanego przez guzik FN.  Tą pozycję musimy zmienić na Ę żeby później można było wpisać ‘ę’ przez naciśnięcie FN i ‘E’.

{E E E Ę E 0x02}

Zauważ że w powyższym wyrażeniu nie ma odpowiedników do małych i dużych liter.  Mimo tego, oprogramowanie TP2 działa poprawnie, wpisując małe ę przy FN - E i duże Ę przy Shift - FN - E.

W moim TP2, naciśnięcie FN kasuje Shift, a naciśnięcie Shift kasuje FN.  Dlatego żeby napisać duże Ę, muszę nacisnąć Shift dwa razy (caps-lock), nacisnąć FN - E i jeszcze raz Shift żeby skasować ‘caps-lock’.

Nie zmieniając kolejności wyrażeń, możemy w podobny sposób wprowadzić resztę polskich liter.

ALE, prawdopodobnie zaistnieją kolizje polskich liter z innymi znakami.  Na przykład, na moim TP2, naciśnięcie FN i L wywoływało cudzysłów.  Ponieważ dla mnie jest bardziej ważne mieć Ł związane z guzikiem L, więc postanowiłem umieścić cudzysłów w innym miejscu.  Ponieważ po angielsku cuczysyłów jest ‘Quotation’, umieściłem go przy literze Q, które w moim TP2 było puste (FN - Q było to samo co Q).  Wymagało to zmiany w wyrażeniu związanym z Q.  Przed zmianą:

{Q Q Q Q Q 0x00}
{L L L " " 0x12}

Po zmianie:

{Q Q Q " Q 0x00}
{L L L Ł " 0x12}

Moja żona ma inny TP2 i w jej telefonie znaki są umieszczone w innych miejscach.  Ponieważ różne wersje TP2 mają inne rozmieszczenie znaków i ponieważ niektórzy wolą zostawić znaki gdzie są i umieścić polskie litery w innych, pustych miejscach, każdy musi osobno zdecydować gdzie umieścić polskie litery i gdzie przestawić kolidujące znaki.  W moim TP2 przesunąłem trzy znaki które kolidowały z Ł, Ó i Ń.  Żeby mieć polską klawiaturę programisty, mój plik zawierał następujące wyrażenia:

{E E E Ę E 0x02}
{O O O Ó - 0x08}
{A A A Ą A 0x0a}
{S S S Ś S 0x0b}
{L L L Ł " 0x12}
{Z Z Z Ż Z 0x13}
{X X X Ź X 0x14}
{C C C Ć C 0x15}
{N N N Ń / 0x18}

Piąta pozycja w powyższych wyrażeniach może być inna w innych wersjach TP2.

Jeśli ktoś ma chęć na więcej znaków, na przykład € (jeśli nie istnieje w jego wersji TP2), może łatwo dodać te znaki do pustych miejsc.  Na przykład

{R R R € R 0x03}   (poniżej $)

Po zakończeniu zmian, bardzo ważne jest zapisać ten plik w kodowaniu Unicode.  Żeby się upewnić, radzę zapisać używając ‘Save As’ - ???

Następnie wgraj ten plik do folderu \Windows w TP2.

Żeby TP2 zaczął używać nowego układu liter, trzeba zmienić zawartość klucza
HKEY_local_machine / Software / Tegic / eT9 / Ime / KeyboardLayouFiles
na nazwę nowego pliku ('eT9.Rhodium.pl.kmap.txt').

Należy także ‘soft-reset’ TP2 albo zupełnie go wyłączyć i włączyć.

//dodałem polskie odpowiedniki
mobi
« Ostatnia zmiana: Wtorek, 01 Grudzień 2009, 02:21 wysłana przez mobi »

Offline skrobel

 • Global Moderator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 43
Odp: [HTC Touch Pro 2 Rhodium] Polskie znaki na wysuwanej klawiaturze
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 08 Styczeń 2012, 23:11 »
Sorki, że odświeżam przestarzały wątek, ale bez sensu jest zakładać nowy o identycznym tytule. Użytkownik w innym wątku poprosił mnie o udostępnienie mojej mapy klawiszy sprzętowych w formie pliku cab. Tak więc proszę bardzo:

W załączniku plik cab, który instaluje mój plik kmap.txt oraz dokonuje zmianę w rejestrze.

skrócona mapa klawiszy:
FN + E = Ę
FN + O = Ó
FN + A = Ą
FN + S = Ś
FN + L = Ł
FN + Z = Ż
FN + X = Ź
FN + C = Ć
FN + N = Ń

Symbole, które nadrukowane są pod zajętymi w ten sposób literami zostały przesunięte na najbliższy wolny klawisz w lewo, a więc:
€ = FN + W
- = FN + Y
" = FN + G
/ = FN + B

dodałem też parę symboli, których często używam (choćby do wpisywania tagów przy odpowiadaniu na forum):
\ = FN + V
[ = FN + D
] = FN + F

Reszta klawiszy zgodnie z nadrukiem.
Proszę instalować tylko w pamięci urządzenia.
« Ostatnia zmiana: Poniedziałek, 09 Styczeń 2012, 00:42 wysłana przez skrobel »
Sprzęt:
HTC One

Ulubiony: HTC Touch Pro2
ROM: Jackos ROM PLK


Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Odp: [HTC Touch Pro 2 Rhodium] Polskie znaki na wysuwanej klawiaturze
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 08 Styczeń 2012, 23:53 »
Poszło (+) :ok:


Offline thepiana

 • Świeżak ;)
 • *
 • Podziękowań: 0
Odp: [HTC Touch Pro 2 Rhodium] Polskie znaki na wysuwanej klawiaturze
« Odpowiedź #3 dnia: Piątek, 13 Styczeń 2012, 00:12 »
Polecam wgrać ROM'a od Jackos'a :P
Tam w standardzie mamy polskie znaki na qwerty :P