Autor Wątek: Siekiera, motyka... - czyli o programach narzędziowych  (Przeczytany 5401 razy)

Offline kwieto

 • Moderator
 • Swojak
 • ****
 • Podziękowań: 4
Siekiera, motyka... - czyli o programach narzędziowych
« dnia: Niedziela, 29 Lipca 2007, 14:17 »
Jako że jestem świeżo po zakupach paru programów narzędziowych do swojego Palma, pomyślałem sobie, że przydałoby się stworzyć kompendium wiedzy o tego typu software - tym z kategorii "niezbędnik" i tym z kategorii "małe a cieszą".

1. PiLoc/DotPL - Programy do polonizacji systemu Palm OS. Oba mają swoje plusy i minusy: PiLoc dogaduje się z zewnętrznymi klawiaturami, pozwala też na wgranie odbsługi różnych języków (DotPL obsługuje tylko polski) - tak aby prawidłowo wyświetlały się literki w każdym z nich. DotPL natomiast lepiej się integruje z systemem (jako panel preferencji systemowych), pozwala też na spolszczenie systemu w nowszych palmtopach (np. TX), podczas gdy PiLoc pozwala dla nich jedynie na włączenie obsługi polskich znaków. Acha - DotPL ma problem z graffiti anywhere (pisanie po całym ekranie), podczas gdy PiLoc bezproblemowo je obsługuje.

2. RescoExplorer - świetny program pozwalający na przeglądanie zawartości pamięci wewnętrznej oraz kart SD/MMC używanych w Palmie. Pozwala na przeglądanie, kopiowanie, przenoszenie, edycję plików i preferencji (widzi zawartość plików Saved i Unsaved Preferences i pozwala np. na kasowanie niektórych preferencji zapisanych w tych plikach). Ma również opcję backupu danych na kartę, choć bez możliwości ustawiania automatycznego backupu w określonym czasie. Dodatkowo rozpakowuje pliki Zip, pozwala na przeglądanie i edycję przypisania różnych rodzajów plików do poszczególnych programów i tym podobne.
Ostatnio doczekał się nowej wersji, 3.0, która dodaje obsługę FTP, dostęp do sieci LAN, a także poprawiony wygląd plików w pamięci RAM (od tej pory pliki są posegregowane w wirtualnych "folderach" aplikacji do których należą - coś czego zawsze mi brakowało przy przeglądaniu zawartości Palma)

3. BtToggle - przydatne niektórym, program który zarządza modułem bluetooth, automatycznie włączając/wyłączając go w razie potrzeby. Dodatkowo dorzucony jest moduł pozwalający na zablokowanie możliwości włączania palmtopa przez przyciśnięcie określonych przycisków innych niż "power" (przydatne dla tych, którzy noszą palmtopa w kieszeni). Niestety program nie jest już rozwijany, a stara wersja nie zawsze radzi sobie z wirutalnym graffiti (które pojawia się przy włączaniu/wyłączaniu modułu BT) - np. przy uruchamianiu TomToma VG zostaje "otwarte" i muszę je za każdym razem ręcznie ukryć.

4. Uninstall - program przydatny zwłaszcza tym, którzy lubią "grzebać" w swoim palmtopie - instalować aplikacje, testować wersje beta i tak dalej.
Program ma kilka podstawowych funkcji - po pierwsze, monitoruje aplikacje zainstalowane w palmtopie i pliki przez nie zapisywane - dzięki temu przy kasowaniu aplikacji nie zostają po nich "śmieci" w postaci "porzuconych" plików. Po drugie, można wyszukać za jego pomocą pliki należące do danego programu a mieszczące się na karcie pamięci - i je również skasować. Po trzecie, klikając na ikonkę danej aplikacji mamy podgląd plików do niej należących i możemy skasować tylko wybrane pozycje (np. tylko wybrane pliki ustawień) Po czwarte, program monitoruje instalacje programów podczas kolejnych synchronizacji, zapisując listę plików które pojawiły się na palmtopie dla każdego Hot-Sync'a. Po piąte, pozwala na stworzenie wirtualnej przestrzeni, tzw. "sandbox", gdzie przechowywane są instalowane nowo aplikacje. Działa to w ten sposób, że program nie instaluje się wprost do RAM, ale do swego rodzaju wirtualnego dysku - gdzie przechowywane są wszystkie tworzone przezeń pliki. Jeśli się nam nie spodoba - wystarczy kliknąć "delete" by go skasować, nie naruszając struktury plików na Palmie. Można też zawartość "skrzynki" przesunąć na kartę pamięci - do późniejszej zabawy. Można też tworzyć kilka skrzynek dla różnych programów. Sandbox można tworzyć ręcznie, wskazując wybraną aplikację, albo automatycznie - wtedy każda nowo instalowana aplikacja jest tworzona w Sandbox'ie. Program dopełniają dwa inne z pakietu, czyli:

5. NorthGlide Undo - generalnie przeznaczany do backupowania preferencji przed każdą operacją HotSync. Jeśli po HotSync'u coś się stanie (np. jakaś nowa aplikacja coś namiesza) możemy jednym kliknięciem wrócić do preferencji które były zapisane przed synchronizacją z komputerem. Dodatkowo program działa jako "undo" dla Uninstall'a - pozwalając np. na cofnięcie operacji kasowania jakiegoś programu (przywrócenie jego plików i preferencji)

6. Cleanup - kolejny program z "pakietu" - wyszukuje pliki i preferencje, przyporządkowując je do określonych programów - pozwala na oddzielenie plików/preferencji zostawionych po jakichś aplikacjach i wykasowanie ich z pamięci. Program posługuje się zarówno monitorowaniem które pliki są używane przez które aplikacje, jak również posiłkuje się aktualizowaną przez producenta bazą danych, zawierającą typy plików oraz przyporządkowania do właściwych im aplikacji.
Całość pakietu można kupić jako pakiet "NetFreak" - wtedy są znacznie tańsze. Cleanup oraz Uninstall doczekały się ostatnio pewnego "odświeżenia" które poprawiło ich funkcjonalność.

7. FontSmoother - program dla tych którym nie pasują systemowe fonty. Jego pierwotnym zastosowaniem było wygładzanie fontów obsługiwanych przez menedżery takie jak np. Fonts4OS5, jednak obecna edycja przejęła również tę funkcjonalność. Możemy więc podmieniać (wygładzonymi lub nie) fontami kroje zaimplementowane systemowo, przy czym można przyporządkować dowolne fonty do dowolnej aplikacji. Obsługuje też polskie litery. Do tworzenia czcionek (np. z pecetowych fontów truetype) służy darmowy program EasyConvert - tego samego autora (nawiasem mówiąc mającego korzenie w Polsce i komunikującego się również po polsku)

6. CardReader - służy do udostępniania karty pamięci włożonej w palmtopa dla komputerów PC/Mac. Karta jest widziana przez nie tak, jakby była wrzucona do czytnika pamięci. Zaletą programu jest to, że działa w tle, można więc przy jego użyciu normalnie działać na Palmie. Starsze wersje miały problemy z pracą z Macintoshami (nie obsługiwały systemowego odłączania zewnętrznych nośników przez ich "wyrzucenie do kosza"), jednak obecna edycja - 1.06 działa bezproblemowo.

7. InsertSD - przyjemny program instalujący się jako panel preferencji systemowych. Pozwala na modyfikację standardowej procedury jaka następuje w Palm OS po włożeniu karty pamięci - czyli przerwania pracy bieżącej aplikacji i wyjścia do widoku podglądu programów zainstalowanych na karcie, ew. uruchomienia pliku "start.prc" z karty (w ten sposób np. uruchamia się TomTom po włożeniu karty z programem).
InsertSD pozwala na wyłączenie tych procedur (obu lub tylko jednej z nich), przy czym ciekawostką jest to, że można zaprogramować różne kombinacje dla różnych kart pamięci. Można też ustawić dowolną, wybraną przez siebie aplikację, która ma się uruchamiać po włożeniu wybranej karty.

8 SnapCalc - kalkulator działający w trybie PopUp

9. Snap - program do robienia screenshotów

10. AuDodo - pozwala na podmapowanie funkcjonalności guzika "power" do dowolnego innego przycisku palmtopa (przydaje się przy używaniu obudowy na palmtopa, np. OtterBox'a)

11. BtCached - czyści cache urządzeń z którymi łączyliśmy się przez bluetooth

12. PowerClip - rozszerza wielkość systemowego clipboard'a (nominalnie - 4kb)

13. BrightnessFix - pozwala na ściemnienie ekranu do "zera"

14. CrashPro - monitoruje resety palmtopa, dodatkowo automatycznie resetuje Palma w przypadku zawieszenia się jakiejś aplikacji (stan w którym palmtop jest włączony, ale nie reaguje na guziki - lub czeka na potwierdzenie resetu - rozładowując baterie)

15. ResetDoctor - aplikacja narzędziowa wykonująca trzy podstawowe zadania:
- backup preferencji przy resecie palmtopa
- czyszczenie dbCache jeśli jego ilość spadnie poniżej zadanej wielkości (dostępny jest suwak "szybciej<>dokładniej"
- zapisywanie resetów z informacją jaka aplikacja je spowodowała.
Program pozwala też na wprowadzenie paru innych, drobnych ustawień, poprawiających stabilność systemu.

16. OffFlush/FlushIt! - programy do czyszczenia dbCache - oba w nieco innej formie. FlushIt! ma ustawienia czyszczenia pamięci jeśli spadnie poniżej danej wartości (w MB). Pozwala też na ustawienie kiedy ta czynność ma być wykonywana (start/stop aplikacji, HotSync, itp). Pozwala też na zaplanowanie czyszczenia dbCache (np. o określonej godzinie). OffFlush ma ustawienie procentowe (skok co 10%), przy czym można zobligować go do uruchamiania się tylko przy wyłączaniu palmtopa (guzikiem power), a także wymusić tak zwane "szybkie czyszczenie" (znacznie krótsze od standardowego). OffFlush nie jest supportowany przez autora, w przypadku FlushIt! nie udało mi się z nim w ogóle skontaktować. Ostatnio testuję do tych celów ResetDoctor'a (od paru dni) i pewnie zostanę przy tym programie)

17. DisplayManager - nowy program, który pozwala na zarządzanie "ekranem" dla poszczególnych aplikacji - położeniem (pion/poziom) widocznością paska virtualnego graffitti, aktywnością graffitti anywhere itp. Program działa ciekawie, choć troszkę dziwnie (ma np. problemy z oknami typu pop'up pojawiającymi się w ramach danej aplikacji) - na razie testuję i jeśli nie zostanie to poprawione to pewnie sobie odpuszczę.

18. OnTop - kolejna nowinka, pozwalająca na wymuszenie trybu popup dla niektórych aplikacji, za pomocą wciśnięcia wybranego guzika palmtopa. Na przykład możemy sprawdzić, że po przytrzymaniu guzika "web" (Palm TX) otworzy nam się w trybie Pop-up notatnik, czy inna dowolnie wybrana aplikacja. Aplikacja która była wcześniej uruchomiona oczywiście nie przestaje w tym czasie działać. Fajne zwłaszcza jeśli chce się coś zrobić w trakcie ściągania dużej porcji danych przez przeglądarkę itp. Niestety program nie działa do końca stabilnie, zdarza mu się, że wywołanie jakiejś aplikacji powoduje reset palmtopa. Również czekam na nowszą wersję :")

To tyle tym razem, zachęcam do dopisywania ciekawych "narzędziówek" które uważacie za godne zainteresowania innych "Palmowców"
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 29 Lipca 2007, 14:49 wysłana przez kwieto »

Offline kwieto

 • Moderator
 • Swojak
 • ****
 • Podziękowań: 4
Odp: Siekiera, motyka... - czyli o programach narzędziowych
« Odpowiedź #1 dnia: Poniedziałek, 30 Lipca 2007, 12:17 »
Cloner - również "nowinka" - pozwala na zduplikowanie baz/preferencji wybranych programów. Możemy w ten sposób mieć kilka książek adresowych, kalendarzy, notesów itd., itp. Szczerze mówiąc, nie znalazłem do tego żadnego praktycznego zastosowania (no, może gdybym uprawiał podwójną buchalterię wydatków, hehe), poza jednym - używam dwóch telefonów komórkowych (służbowy i prywatny) a systemowy program do SMS wrzuca wszystkie wiadomości do jednego worka, niezależnie od telefonu z którego były ściągane.
Dzięki Clonerowi można sobie rozdzielić dwie osobne skrzynki i utworzyć do nich aliasy na liście aplikacji - działa to całkiem dobrze. Jest tylko jeden myk - nadal trzeba ręcznie w systemowych preferencjach zmieniać telefon z którego ściągane są wiadomości. Autor programu obiecuje że pomyśli jak rozwiązać klonowanie preferencji systemowych i przypisanie ich do odpowiednich klonów aplikacji. Póki co jednak trudno powiedzieć co z tego wyniknie.


Offline elektro-it

 • Świeżak ;)
 • *
 • Podziękowań: 0
Odp: Siekiera, motyka... - czyli o programach narzędziowych
« Odpowiedź #2 dnia: Poniedziałek, 30 Lipca 2007, 20:24 »
InsertSD na Treo 600 nie dziala.  :-\
pnhd - elektro-it


Offline kwieto

 • Moderator
 • Swojak
 • ****
 • Podziękowań: 4
Odp: Siekiera, motyka... - czyli o programach narzędziowych
« Odpowiedź #3 dnia: Wtorek, 31 Lipca 2007, 13:54 »
InsertSD na Treo 600 nie dziala.  :-\

Może T600 jest za stary :(
Napisz do autora, często są bardzo chętni do pomocy :")

Offline kwieto

 • Moderator
 • Swojak
 • ****
 • Podziękowań: 4
Odp: Siekiera, motyka... - czyli o programach narzędziowych
« Odpowiedź #4 dnia: Poniedziałek, 03 Września 2007, 21:24 »
Kolejny program narzędziowy - Fast Hide
Służy on ni mniej ni więcej do ukrywania ikonek wybranych programów. Przydaje się on moim zdaniem w trzech sytuacjach:

 
 • Jeśli chcemy ukryć ikonę programu którego nie używamy, a który jest "wszyty" w systemowy pakiet aplikacji (ja w ten sposób schowałem sobie programy typu Addit, Expense czy Dialer, z których kompletnie nie korzystam)
 • Jeśli chcemy ukryć program, który wymaga jednorazowej konfiguracji, a potem praktycznie do niego nie zaglądamy (np. PiLoc, UDMH, unCache)
 • Jeśli chcemy ukryć program, który działa w tle, w ogóle nie wymagając konfiguracji (np. PowerClip czy BrightnessFix)

Program nie jest drogi, kosztuje około 10 dolarów (a na przykład na stronie www.palminfocenter.com po ściągnięciu triala "z automatu" generowany jest kod z 15% zniżką), a bardzo pomaga zrobić w palmtopie porządek, zwłaszcza jeśli ktoś ma zainstalowanych sporo aplikacji "narzędziowych", tudzież nie chce korzystać z softu "zaszytego" w firmowym ROM'ie.

Mały update - program można "ukryć" przekształcając go w panel preferencji, mieści się wtedy w zakładce "general"
« Ostatnia zmiana: Wtorek, 04 Września 2007, 22:00 wysłana przez kwieto »