Autor Wątek: SplashTravel - "nóż armii szwajcarskiej" dla podróżników?  (Przeczytany 3063 razy)

Offline kwieto

  • Moderator
  • Swojak
  • ****
  • Podziękowań: 4
SplashTravel - "nóż armii szwajcarskiej" dla podróżników?
« dnia: Piątek, 20 Lipiec 2007, 22:34 »
W czasie ostatnich wakacji miałem okazję wypróbować program SplashTravel - najnowsze dziecko ze stajni SplashData, producenta wysoko cenionego i popularnego pakietu SplashWallet (programy do zarządzania finansami, hasłami, oraz przeglądarka zdjęć i lista zakupów)
SplashTravel jest przeznaczony dla "podróżników" - cudzysłów bierze się stąd, że bardziej chodzi o wakacyjnych turystów lub ludzi odbywających podróże biznesowe, niż o ekipy wybierające się do źródeł Amazonki czy na biegun północny.
Program uznałem za na tyle ciekawy, że uznałem iż nie zaszkodzi zamieścić jego skróconą recenzję na forum.

1. Wprowadzenie:
Co prawda producent nie przyznaje się do tego, jednak widać w nim pewne zapatrzenie na podobny produkt firmy Deluxeware - Travel Deluxe SE. Podobny jest układ opcji oraz stylistyka graficzna. Podobnie było z poprzednią wersją programu (1.1), która z kolei przypominała do złudzenia Easy Tour, również firmy Deluxeware.
SplashTravel czerpie jednak również od innych producentów - np. stosuje rozróżnienie na wersję "Standard" i "PRO" (dodającą informacje o pogodzie oraz przylotach/odlotach samolotów z wskazanych lotnisk - którą z kolei można znaleźć w rogramie World Mate 2007. 

2. Ogólny zarys funkcjonalności
Program zasadza się na stosunkowo prostej nawigacji - dolną część ekranu zajmuje "pasek nawigacyjny" gdzie wybieramy potrzebną nam funkcję, podczas gdy resztę ekranu zajmuje okno wybranego modułu aplikacji. Dolny pasek dostosowany jest do poruszania się za pomocą "5-kierunkowego nawigatora", więc jest stosunkowo łatwy w obsłudze:Kolejne zakładki dają dostęp do następujących opcji:
- panel główny - informacje o dacie, godzinie w miejscu "domowym", oraz w miejscu w którym aktualnie jesteśmy, dodatkowo dwie różne godziny dla wybranych miejsc świata. Wersja pro zawiera dodatkowo informacje o pogodzie dla miejsca "domowego" i aktualnej pozycji (niestety aktualną pozycję trzeba ustawiać ręcznie)- Mapa świata, gdzie można wybrać dowolną pozycję na świecie aby sprawdzić jaka jest godzina/data, zobaczyć (na obrazku) czy aktualnie jest tam dzień czy noc, itp. Dodatkowy guzik przełącza nas na informacje o pogodzie (działa tylko w wersji PRO)
- "data/czas": dostępne tu są cztery opcje do wyboru: kalendarz; budzik (pozwalający na ustawienie do 7 różnych alarmów); "kalkulator czasu" - pokazujący jakie godziny będą w 5 wybranych miejscach na świecie w stosunku do wpisanej godziny w określonej (domyślnie - bieżącej) lokalizacji; oraz "zegary" - zbliżony do poprzedniego, z tym że nie dający możliwości edycji miejsca/czasu w stosunku do którego kalkulowane są godziny w wybranych lokalizacjach.
- konwerter: rozmiarów ubrań; miar i wag; walut
- pogoda: w wybranych przez użytkownika miejscach, dostępne w wersji PRO
- informacje o lotach - wybrane przez użytkownika lotniska, dostępne w wersji PRO
- pozostałe: menedżer wydatków, zadania do wykonania, kalkulator napiwków, informacje o krajach (nazwa kraju, jego kod (np: PL), nr kierunkowy - osobno wydzielone są Stany Zjednoczone), lista bagażu- preferencje, zawierające ustawienia główne, edytowalną listę lokalizacji, opcję synchronizacji czasu z serwerem oraz informacje o programie3. Wybrane funkcje (te z których korzystałem przede wszystkim):

Nie zdarzyło mi się korzystać ze wszystkich opcji programu, opiszę więc pokrótce te, które uznałem za ciekawe (i z których korzystałem w trakcie wakacji):
- "budzik" - można ustawiać powtarzalność alarmu (np. raz na dzień, w każdą środę, itp.), częstotliwość powtarzania się sygnału, czas "uśpienia" (po wciśnięciu guzika "snooze"), czas po którym alarm ma się wyłączyć samoczynnie, dźwięk alarmu (można korzystać z systemowych lub wskazać pliki midi lub wave)- kalkulator walut - zawiera około 30 walut, większość niestety dla Amerykanów niż Europejczyków (np. waluty Meksyku, Wenezueli czy Filipin). pozwala jednak na dodanie własnych (nie działa jednak dla nich opcja aktualizacji kursu przez internet). podręczny kalkulator pozwala na wpisanie kwoty w jednej z czterech wybranych przez użytkownika walut (program przelicza ją na wartość w pozostałych walutach). W prawej części ekranu jest miejsce na podsumowanie wpisanych kwot (można wpisywać różne kwoty w lewej części, przy czym kliknięcie na środkową strzałkę sumuje je po prawej stronie ekranu), natomiast kliknięcie na symbol dolara ze strzałką przy określonej walucie (prawy skraj ekranu) powoduje przeniesienie wskazanej kwoty do menedżera wydatków (domyślnie do kategorii "untitled").Tu mała uwaga - rozmawiałem z producentem na temat dodania walut "nowych" członków UE (w tym Polski) oraz np. Bałkan (była Jugosławia) - dostałem odpowiedź że pomyślą (zasłaniali się chęcią zachowania "prostoty" programu), jednak jak na razie jestem jedynym który o coś takiego prosi. Czyli... wiecie co macie robić :"P
- menedżer wydatków - pozwalający na wpisywanie wydatków do różnych kategorii (ja wpisałem osobne kategorie dla krajów przez które przejeżdżałem). Na dole ekranu znajduje się podsumowanie wydatków w wybranej walucie (np. w złotówkach):- lista bagażu: pozwala na wybranie z przygotowanych list (kategorie takie jak: dokumenty, elektronika, ubrania, apteczka, rzeczy higieniczne, dla dziecka) tych rzeczy, które koniecznie chcielibyśmy zabrać (wybrane przedmioty pojawiają się w okienku "moja lista" zajmującym górną część ekranu). Oczywiście można edytować kategorie oraz przedmioty.


4. Podsumowanie
Genralnie polecam program turystom chcącym wykorzystać w trakcie podróży swojego palmtopa. Program jest IMO nieco drogi (praktycznie 30 EUR), jednak kryje w sobie duży potencjał i może okazać się bardzo przydatnym narzędziem. Widać w nim rzadkie stosunkowo w świecie palmtopów połączenie dobrego design'u graficznego oraz ergonomii i funkcjonalności samego programu.
Chwalę też sobie kontakt z supportem, który na moje zgłoszenia bugów (problemy z zapisywaniem niektórych ustawień) w przeciągu dwóch dni podesłał mi poprawioną wersję.
Minusem jest natomiast brak sporej ilości europejskich walut (w tym praktycznie wszystkich "nowych członków UE"), co zresztą jak pisałem, wytykałem producentowi. Myślę że częstsze "ataki" z prośbami o wprowadzenie większej ilości europejskich walut mogłyby pchnąć go do spełnienia tych żądań - na razie widzą problem (czyli to, że podróżując po Europie i wizytując kilka różnych państw w trakcie jednego wjazdu, trudniej zapanować nad walutami tychże krajów niż nad jednym do którego wybieramy się na całe wakacje), ale marudzą że jest za mało próśb o ich wprowadzenie.
Dodatkową opcją którą obiecano wprowadzić "w późniejszych wersjach" jest info o ograniczeniach prędkości w poszczególnych krajach.
Wersja PRO może zostać wykupiona w ramach rocznego lub miesięcznego abonamentu. Prawdopodobnie zdecydowałbym się na miesięczny abonament gdyby nie to, że miałem już zakupiony wcześniej program z prognozą pogody. Póki co podróżowałem samochodem, więc informacja o samolotach jest dla mnie bezużyteczna.

Jeśli komuś 30 Euro wydaje się jednak kwotą zbyt wygórowaną, polecam przyjrzeć się wspomnianemu wyżej programowi Travel Deluxe SE - tańszemu prawie że o połowę. Oferuje podobną stylistykę, lecz okrojoną funkcjonalność - oraz IMO nieco gorszą wygodę użytkowania.