Autor Wątek: FunTab 7.0 (Orange) - Romowanie  (Przeczytany 10101 razy)

Offline Wall-E

 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 118
 • Nokia Lumia 1520 | Colorovo CityTab Supreme 10.1
FunTab 7.0 (Orange) - Romowanie
« dnia: Niedziela, 26 Lipiec 2015, 15:56 »
Urządzenie najlepiej znane abonentom sieci Orange, która jakiś czas temu owe urządzenia darowywała swoim klientom "w nagrodę" za przedłużenie umowy. Przeciętny człowiek, nie będący klientem rapomańczowej sieci raczej nie miał styczności z tym urządzeniem. Tym bardziej, że nawet szczęśliwcy posiadający to urządzenie po krótkim czasie usiłowali szybko się go pozbyć. :)

Króciutko o samym przedmiocie:
Urządzenie zostało wyposażone w 1-rdzeniowy procesor (ARM7) o taktowaniu 1,2 GHz, układ graficzny Mali 400, 512 MB RAM, 4 GB pamięci wewnętrznej (z możliwością rozszerzenia za pomocą kart microSD), kamerkę do wideorozmów, oraz 7-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Wszystko to jest ogarniane przez Androida 4.0 ICS.

Sam on wygląda mniej-więcej tak:Zapodaję zdjęcie z OLXa bo tylko tam (jak również na innych portalach aukcyjnych) można znaleźć jakieś konkretne zdjęcia - ot, taka właśnie jego popularność ;)

Takie to właśnie urządzenie trafiło kilka dni temu w moje ręce.
Przyniósł je znajomy... "Ty kiedyś grzebałeś w Androidzie... weź zrób z tym coś bo mi dziecko w Tworkach niedługo wyląduje przez ten złom." (Tworki - dzielnica podwarszawskiego Pruszkowa gdzie mieści się skądinąd znany zakład psychiatryczny).
Wziąłem go w ręce (tableta, nie dziecko) i po kilku chwilach zaleciłem znajomemu natychmiastową wizytę w najbliższej poradni zdrowia psychicznego - rok używania tego czegoś musiał znacząco wpłynąć na psyche dziecka. Nie ma bata. Ja sam po kilku chwilach tapania ekranu miałem chęć rzucić paletką o ścianę... a co dopiero dziecko.
Po specyfikacji wydawać by się mogło, że nie jest jakoś specjalnie tragicznie. Niestety, to są mylne domysły. Tablet z oryginalnym softem jest praktycznie nie-u-ży-wal-ny (tak jak i cały ten operator). Można wręcz odnieść wrażenie, że ekran (dotyk) praktycznie nie działa - lag pomiędzy tapnięciem a reakcją ekranu dochodzi nawet do kilku sekund(!), wydajność nawet w przypadku najprostszej aplikacji jest tragikomiczna... No masakra.

Od Androida staram się trzymać jak najdalej i nawet długim kijem tego nie tykam, ale ze względu na dobro nieletniego zrobiłem wyjątek. Jak się finalnie okazało był to skuteczny "wyjątek" a cała operacja zakończyła się przywróceniem tabletu do użyteczności publicznej.

Poniższy opis jest kompilacją kilku wątków z kilku różnych for. Wybrałem z nich poszczególne działające operacje i programy oraz uzupełniłem to swoimi własnymi spostrzeżeniami będącymi wynikiem dwudniowych bojów z onym wynalazkiem.

W tym miejscu szczególne podziękowania dla wojtek86 z forum.blablabla :) za dogłębną analizę tematu. Co prawda odwalił On kawał dobrej żołnierskiej roboty, jednak nie przewidział kilku niedogodności mogących wystąpić podczas romowania tego wynalazku a tym samym zniechęcających romującego do dalszych działań - jak to było w moim przypadku. Niniejszy opis uzupełnia te braki i poniekąd upraszcza całą procedurę.

Ale do rzeczy...

Pierwszą informacją jest to, że tabletowy Android 4.0.4 ICS jest już zrootowany więc bezsensem jest poszukiwanie informacji na temat jego rootowania. No! Tym samym można "z marszu" przystąpić do romowania urządzenia. :)
Druga informacja jest taka, że opis będzie bez skrinów - w sensie, że bez obrazków. Niestety, podstawowe oprogramowanie odmawia posługi w Windows 8.1 (taki mam) nawet w trybach zgodności przez co cała operacja była realizowana na "sąsiadowym" kompie z Windowsem XP. A i nie przewidywałem, że będę o tym pisał. Sorry... taki mamy klimat.
Niemniej operacje są proste i ufam, że sam opis tekstowy ogarniętemu userowi wystarczy. Załatwimy to w czterech krokach z czego ten czwarty może okazać się punktem opcjonalnym.


A. ROMowanie

Romów dla FunTab 7.0 jest jak na lekarstwo i nie ma się co dziwić, bo to w sumie urządzenie baaaaaardzo niszowe jest. Niemniej znalazł się ktoś, kto dopasował androidowe AOSP i do tego urządzenia.
Clou programu jest rom FaaastJB v2.5 (Android 4.2.2) pochodzący z tego źródła:

http://www.techknow.me/forum/index.php?topic=5765.0

... a specjalnie dla Was zahostowany darmowo na MediaFire:

http://www.mediafire.com/download/n5l2p6bpool4o1s/FaaastJB-v2.5.part1.rar
http://www.mediafire.com/download/21y71gmc7al832l/FaaastJB-v2.5.part2.rar

Obie części pobieramy i wypakowujemy gdzie bądź (sugeruję użycie programu WinRAR). Efektem tej operacji będzie plik FaaastJB-v2.5.img - to właśnie nasz ROM dla FunTab'a (ok. 430 MB to będzie).

Podstawowym dla nas narzędziem będzie LiveSuitPack 1.11, który pobieramy z...

http://www.mediafire.com/download/wy8dmoj6ubgwb8m/LiveSuitPack+1.11.rar

Pobrane archiwum wypakowujemy i zawarty w nim plik (LiveSuitPack 1.11.exe) uruchamiamy - w zależności od systemu operacyjnego: klikamy na plik w Win XP bądź "Uruchamiamy jako administrator" w Win Vista/7. Jak pisałem wcześniej, na Win 8.1 program odmawia posługi.

Uruchomienie pliku zaskutkuje rozpakowaniem jego zawartości do lokalizacji w której ów plik się znajduje (sugeruję mieć go w jakimś folderze) oraz instalacją sterowników USB. W tym miejscu należy wspomnieć, że może wystąpić monit o instalacji sterowników niepodpisanych cyfrowo (Win XP) - zgadzamy się na to.
Stricte program uruchamiamy klikając plik "LiveSuit.exe" - tutaj pojawi się okno startowe programu (niby to jakiś komunikat jest, ale u mnie było bez żadnego tekstu, błąd jakiś cy cóś...). Tak czy owak wybieramy "NO" (czerwony "x").

Kolej na zapodanie programowi obrazu ROMu...
Klikając na "Select IMG" znajdujemy wcześniej wypakowany plik "FaaastJB-v2.5.img" (ładowanie obrazu może chwile potrwać).

Teraz...

Trzymając wciśnięty "VOL -" (Volume minus, przyciszanie - opis klawiszy jest na tylnej pokrywie urządzenia) podłączamy WYŁĄCZONY tablet za pomocą kabla do USB i kilka razy wciskamy przycisk POWER (nie przytrzymujemy a kilkakrotnie, dosyć szybko, wciskamy). Nadmieniam, że operacja jest mocno wymagająca logistycznie i w niektórych przypadkach trzecia kończyna będzie jak znalazł.
Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem to powinien pokazać się komunikat... ten jak i następny akceptujemy poprzez kliknięcie "YES" (bez względu na to, co sugeruje treść komunikatu).
Po kliknięciu "YES" ostatniego komunikatu rozpocznie się romowanie - należy tutaj tylko czekać na komunikat "Upgrade Success".
(Jest to sposób o tyle wygodny, że soft upychamy bez pośrednictwa żadnych rekowerów czy innych konsol - na tzw. chama upychamy soft w urządzeniu... i to wyłączonym.)

Po tym komunikacie tablet WŁĄCZAMY (nie musimy odłączać od USB) i czekamy... - pierwsze uruchomienie po romowaniu może trochę potrwać...

Tablet obudzi się z nowym systemem ale bez "dotyku", obsługi klawiszy "hard" i sensorów - to normalne w tym przypadku, tak ma być!

Prawdopodobnie w tym miejscu pojawi się akcja instalowania w systemie urządzenia "Android". W moim przypadku nieudana - brak sterowników. Jest to o tyle ważne, że waży to na na dalszej wiwisekcji tabletu. Urządzenie "Android" to nic innego jak sterowniki ADB, które pozwolą dobrać się do bebechów włączonego urządzenia.
Jak pisałem wcześniej, romowanie odbywało się na Windows XP. Jest szansa, że na wyższych systemach ten problem nie zaistnieje - np. na Windows 8.1 nie musiałem z tym nic kombinować, LG L7 przeromował się bez problemu.
Jeżeli mimo wszystko wystąpił problem z instalacją urządzenia "Android", należy pobrać poniższy program:

http://www.mediafire.com/download/lx5l1w5u20zdax8/AdbDriverInstaller.exe

Jest to instalator-naprawiacz sterowników ADB. Aby zadziałał on prawidłowo tablet musi być włączony i podpięty do USB komputera.
Program uruchamiamy (w WinXP klikamy, w wyższych systemach "Uruchamiamy jako administrator") - nie wymaga on instalacji.
W zależności od stanu naszych sterowników ADB program pokaże ikonkę szarą (cóś jest nie tak) albo zieloną (wszystko OK). Jeśli ikonka jest szara to używamy poniższego przycisku "Install" i czekamy krótką chwilę - status sterowników ADB powinien zmienić się na OK.


B. Pakiet zgodności

Teraz pobieramy "pakiet zgodności" czyli maszynkę, która naprawi nam dotyk i obsługę całej reszty gadżetów...

http://www.mediafire.com/download/d117sbekab4dcz8/Pakiet+zgodno%C5%9Bci.rar

Archiwum rozpakowujemy - zawiera ono trochę plików więc sugeruję rozpakować je tak jak jest, czyli wypakować zawarty w nim folder.

Z onego folderu uruchamiamy plik "run.bat" i patrzymy jak w trybie konsolowym maszynka upycha nam do taba wszelakie pożyteczne obsługi sprzętu. Jeśli konsola sypie błędami, oznacza to, że wcześniej mienione sterowniki ADB nie do końca poprawnie są zainstalowane - tutaj należy użyć naprawiacza z poprzedniego akapitu. Jeśli użyty on był wcześniej a sterowniki miały status "OK" to problemów być nie powinno.
Po całej operacji, tak dla wszystkiego, restartujemy tablet. Jako, że pewnie obsługi dotyku nadal nie będzie, zmuszeni będziemy do kilkusekundowego wduszenia przycisku "POWER" - co wyłączy tablet - i jego ponownego uruchomienia.

Tutaj można by było zakończyć... Ale jak to w życiu bywa, nic nie jest takie proste.
Po ponownym uruchomieniu tabletu będziemy już mieli działający ekran dotykowy, ale najczęściej będzie on totalnie rozkalibrowany - klikasz w ekranowe "Cofnij" a pojawia się "nadzegarkowe" menu... albo coś z przeciwległego górnego rogu... Ot, takie żarciki tabletu.
Jeśli tak się zadziało to czas przejść do kalibracji ekranu.


C. Naprawa ekranu (opcja)

Jeśli jednak mamy ten popaprany dotyk...
Pobieramy...

http://www.mediafire.com/download/0b98l3ri9f5l2v9/script-bin.rar

... i wypakowujemy folder zawarty w archiwum. Tutaj jedna uwaga: nie dotykamy pliku "screenshift.cmd" - żeby nie było, że nie uprzedzałem.

I teraz... (polecimy w punktach)

1. Uruchamiamy plik "changexy.cmd" i podpinamy do USB włączonego tableta.
2. W konsoli wybieramy opcję "1" (wpisujemy do konsoli tam gdzie miga kursor) i zatwierdzamy przez [ENTER].
3. W konsoli wybieramy opcję "2" (wpisujemy do konsoli tam gdzie miga kursor) i zatwierdzamy przez [ENTER].

W tej chwili w folderze powinien pojawić się nowy plik: "script.fex" który otwieramy zwykłym notatnikiem.
Tutaj mamy dwie drogi postępowania:

3A. Używamy wyszukiwania (CTRL+F) i namierzamy wszystkie (podkreślam: WSZYSTKIE - bo kilka ich jest) stringi: ''ctp_revert_x_flag'' i ''ctp_revert_y_flag'' - i po znaku "=" (równości) zamieniamy w nich 0 (zera) na 1 (jedynki) i odwrotnie, jedynki na zera.

3B. Otwieramy plik "dotyk.txt"...

http://www.mediafire.com/download/uziz1f5ad22k9i8/dotyk.txt

...i metodą Copy-Paste'go przenosimy odpowiednie sekcje do pliku docelowego. Po zmianach plik zapisujemy(!).

4. W konsoli wybieramy opcję "6" (wpisujemy do konsoli tam gdzie miga kursor) i zatwierdzamy przez [ENTER] - po zakończeniu działania znowu [ENTER].
5. W konsoli wybieramy opcję "7" (wpisujemy do konsoli tam gdzie miga kursor) i zatwierdzamy przez [ENTER] - po zakończeniu działania znowu [ENTER].
6. W konsoli wybieramy opcję "8" (wpisujemy do konsoli tam gdzie miga kursor) i zatwierdzamy przez [ENTER] - tablet powinien się zrestartować.

Teraz tablet powinien działać prawidłowo.
Osobiście polecam opcję "3B" - działa i uwalnia od kombinowania zero-jedynkowego.

Po tych wszystkich - zakończonych jak mniemam powodzeniem - operacjach, otrzymujemy miniaturowy (7 cali), w pełni działający tablet nadający się jako rozrywka w środkach komunikacji miejskiej (np. czytnik e-booków), nawigacja (jeśli ktoś lubi ekrany 7-calowe na szybie) bądź dzieckowy zabijacz czasu (dla niezbyt wymagających gier).
Co prawda z 1-rdzeniowego CPU i 512 MB RAM cudów wycisnąć się nie da, ale urządzenie powinno być przynajmniej "klikalne" i w czasie rzeczywistym reagować na tapnięcia w ekran.

Sprawa sama w sobie jest dosyć wiekowa, ale jeśli komuś powyższy opis przydał się to smacznego. :)
« Ostatnia zmiana: Niedziela, 26 Lipiec 2015, 16:19 wysłana przez Wall-E »

Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: FunTab 7.0 (Orange) - Romowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Poniedziałek, 27 Lipiec 2015, 02:39 »
Miałem okazję obcować przez chwilę z tym urządzeniem, Orange chciało mi go wcisnąć podczas przedłużania umowy (tak jak wspomniałeś), ale postanowiłem sprawdzić szczegóły oferty i okazało się, że sprzęt oferowany za 1 zł w ostatecznym rozrachunku kosztuje 240 zł (10 zł x 24 mc), sprawdziłem na stronie, że ten sam abonament bez tego cuda, kosztuje o 10 zł mniej na miesiąc.
Na wszelki wypadek zadzwoniłem do Orange i spytałem się, dlaczego w reklamach twierdzą, że ten tablet jest za darmo (1zł), na co pani odpowiedziała, że wszyscy tak robią i to jest normalne, dla mnie nie było...

Przy okazji wizyty w salonie, miałem okazję sprawdzić czym jest ten tablet, był tragedią...
Nie było innej opcji, jak zapomnieć o darmowej ofercie.
A tak na marginesie, to jest to jakaś chińszczyzna, na którą gdzieś można trafić pod inną nazwą.


Offline Wall-E

 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 118
 • Nokia Lumia 1520 | Colorovo CityTab Supreme 10.1
Odp: FunTab 7.0 (Orange) - Romowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Poniedziałek, 27 Lipiec 2015, 08:03 »
Przy okazji wizyty w salonie, miałem okazję sprawdzić czym jest ten tablet, był tragedią...

Dokładnie. Na oryginalnym sofcie to jakaś rzeźnia jest. Jednak po wymianie ROMu na choćby ten, który zapodałem w swoim poscie... muszę przyznać, że było o niebo lepiej - nawet dało się na tym nieco poszpilać, a i wydajność wyraźnie wzrosła. :)


A tak na marginesie, to jest to jakaś chińszczyzna, na którą gdzieś można trafić pod inną nazwą.

Tak. To jest model LY-F1 (Allwinner A10) - co by to nie znaczyło :)
« Ostatnia zmiana: Poniedziałek, 27 Lipiec 2015, 08:07 wysłana przez Wall-E »


Offline mobi

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 351
 • Wizard/HD2/Kaiser/SGS3/HTC E8/HTC 10/Xiaomi MiA1
Odp: FunTab 7.0 (Orange) - Romowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Poniedziałek, 27 Lipiec 2015, 16:44 »
Nie byłem pewny, ale jak napisałeś Allwinner A10 to potwierdzam - wydłubane z zakamarków pamięci.

Offline Dikembe

 • Wizytator
 • Podziękowań: 0
Odp: FunTab 7.0 (Orange) - Romowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Niedziela, 31 Styczeń 2016, 14:11 »
Tak się składa, że leżał u mnie funtab 7 nieużywany od x czasu. Postanowiłem go reaktywować z pomocą artykułu. Niestety po kroku B (pakiet zgodności) tablet wyłączył się i od tego czasu nie reaguje na przyciski. Nie można go włączyć, włączyć menu reset (vol+ power) ani uruchomić trybu romowania (vol- power). Słowem "cegła". Czy to możliwe, że skrypt obsługi klawiszy jest wadliwy. Czy ktoś ma pomysł jak taką "cegłę" przywrócić do życia?


Offline Dikembe

 • Wizytator
 • Podziękowań: 0
Odp: FunTab 7.0 (Orange) - Romowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Poniedziałek, 25 Kwiecień 2016, 08:01 »
Jeśli komuś ma przydać się ta informacja to:
Udało mi się włączyć tryb romowania pod Windows 7 (Win XP nie wykrywał urządzenia). Co ciekawe początkowo podłączałem do portów USB 3.0 - bezskutecznie. Dopiero na USB 2.0 (kombinacja vol- i klikanie w power) Win7 dograł sterownik urządzenia i Livesuit mógł wykonać upgrade.
Do naprawy dotyku można wykorzystać program AndroidTools2014.
Wcześniej miałem martwą cegłę.