Autor Wątek: [Windows 8] Parę rzeczy oraz jak szukać aplikacji przez przeglądarkę www  (Przeczytany 2515 razy)

Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Natchnęło mnie żeby napisać ten wątek ponieważ po dzisiejszej rozmowie z @tomaszkap zauważyłem, że jeżeli ktoś nie korzysta z telefonu z Windows Phone X, a zainstalował Windows 8, mogą wystąpić pewne problemy, które wynikają z niewiedzy tych osób o rzeczach, które jeżeli ktoś używa telefonu ww. platformy wie od pierwszych chwil zabawy.

Pierwsza rzecz
Do pełnego używania Windows 8 należy założyć konto w Microsofcie co jest zupełnie darmowe, a robimy to tutaj:
https://login.live.com/
Jednak o tym każdy potencjalny user Windows 8 prędzej czy później się dowiaduje ponieważ system "woła" o login (nasz WinLiveID czyli adres email, który założyliśmy na ww. stronie) i hasło.

Druga rzecz
Do pełnego korzystania z dobrodziejstw gier dla Windows 8 (mówię o tych ze statusem Xbox czyli od Microsoftu) należy to założone wcześniej konto WinLiveID połączyć z kontem Xbox, co czynimy tutaj. (adres podlinkowałem pod słowo bo jest mega długaśny). Zarejestrowanie się tu tzn. połączenie naszego WinLiveID z kontem Xbox oprócz możliwości grania pozwala gromadzenie tzw. achievement-ów, które otrzymujemy przechodząc kolejne poziomy gier. Fajne jest to, że jeżeli posiadamy telefon z Windows Phone X, do którego wklepiemy nasz WinLiveID, dane naszego konta Xbox zostaną wyświetlone w specjalnej aplikacji, którą możemy za darmo pobrać z Market store: http://www.windowsphone.com/pl-pl/store/app/xbox-extras/31e9b772-1d92-e011-986b-78e7d1fa76f8 - TO JEST DLA WINDOWS PHONE nie dla WINDOWS 8 (celowo dałem cały link o tym zaraz). Aplikacja ta daje spore możliwości na edytowanie naszego awatara i inne ustawienia związane z kontem Xbox.

Trzecia rzecz 
Aby otrzymać możliwości edycji naszego awatara, dodawania i usuwania znajomych, podglądania naszych osiągnięć i paru innych rzeczy na Windows 8 musimy sobie pobrać i zainstalować tę aplikację: http://apps.microsoft.com/windows/pl-pl/app/games/15a9edda-c1ee-48bc-b670-847c610baf41 (celowo daję cały link, ale o tym w następnym punkcie, jednak sugeruję zapoznać się z treścią (tzn. kolejnością znaków) w tym i poprzednim linku). Po zainstalowaniu aplikacji już tylko wpisujemy nasze połączone z Xbox WinLiveID, hasło i gotowe.

Czwarta rzecz
Teraz o tych zapyziałych linkach, które podałem. Szukałem na różne sposoby (i chyba nie tylko ja) aplikacji Market store dla Windows 8 dostępnej przez www - i lipa. Nadmienię, że w przypadku mniejszego brata tzn. Windows Phone X mamy to: http://www.windowsphone.com/pl-pl/store gdzie w okienko wyszukiwarki na stronie wpisujemy interesującą nas nazwę i aplikacja się znajduje (bądź nie, jeżeli takiej nie ma lub jest pod inną nazwą). Niestety dla Windows 8 nie ma sklepu przez www lub ja nie umiem go znaleźć i musimy zainstalować aplikację "Sklep", w której dopiero możemy wyszukiwać aplikacje i gry. A co jeżeli chcemy podzielić się z kimś znajomym naszym znaleziskiem i podesłać mu link ? Oczywiście jest możliwość korzystając z funkcji "share", w którą jest natywnie wyposażony Windows 8. W tym celu będąc w sklepie i mając otwarte szczegóły danej gry czy aplikacji, najeżdżamy kursorem/myszką w górny prawy róg i kiedy otworzy się pasek zadań, wybieramy z niego "udostępnij" po czym "poczta". Zostanie w bocznym panelu otwarta aplikacja poczta i po chwili z jednego z naszych kont będziemy mogli wysłać wiadomość zawierającą ów link, o który nam chodzi lub go skopiować i wkleić na forum :oT). A co jeżeli, nie mamy pod ręką kompa z Windows 8, a jednak chcemy sprawdzić dostępność jakiejś aplikacji czy gry na tę platformę, mając do wykorzystania tylko telefon bądź komputer w Windowsem XP/7/Vista lub innego Mac-a czy Ubuntu ? Lipa.
Ponadto pisząc ten wątek w przeglądarce rzecz jasna, średnio wygodne jest przechodzenie do stylu Metro, czy jak kto woli Modern, wchodzenie do sklepu, wyszukiwanie aplikacji, uruchamianie poczty i dopiero skopiowanie linka. W tym celu mały "ficzerek" znalazłem. Otóż przez nasze popularne google musimy do każdego wyszukiwanego tytułu dodać apps.microsoft.com czyli wpisać taką kombinację:
nazwa aplikacji apps.microsoft.com
Dla przykładu: wyszukujemy grę Adera czyli wpisujemy: adera apps.microsoft.com i otrzymujemy: taki wynik link, który nas interesuje będzie pierwszy pod dwoma reklamami u góry, które można odróżnić po ciemniejszym tle. Link do tej gry, o którym mówię to ten: http://apps.microsoft.com/windows/en-us/app/adera/77f0d9b5-87ac-4816-87d5-76b75afcb6db
AKTUALIZACJA
Jeden z odwiedzających podrzucił właśnie link do strony rozwiązującej problem wyszukiwania aplikacji przez www, ta strona to: http://metrostore.preweb.sk/ i działa tak samo jak sklep dla Windows Phone: wchodzimy na nią i w oknie wyszukiwarki wpisujemy nazwę szukanej aplikacji czy gry. Strona zwraca wyniki ze szczegółami znaleziska gdzie po kliknięciu w górnym prawy rogu ekranu na przycisk "Details" zostajemy przeniesieni do strony www z danym programem

Piąta rzecz
Wyszukane w ten sposób aplikacje czy gry znajdują się w h-amerykańskim sklepie Microsoft o czym świadczy ten zapis w każdym linku: en-us. Mogą się zdarzyć znaleziska, które będą w sklepie w UK, który będzie posiadał skrót: en-gb. Jednak jeżeli chcemy zobaczyć czy dane znalezisko jest dostępne dla naszego regionu, zapis w linku musimy zmienić ręcznie na pl-pl i wklepać do przeglądarki. Możecie sobie sprawdzić na podstawie ww. linku do Adery.

Szósta rzecz
Wiele aplikacji czy gier nie jest dostępnych dla naszego regionu czyli pl-pl. O ile z wyszukiwaniem przez www to żaden kłopot o tyle w przypadku aplikacji sklep w Windows 8 ma to zasadnicze znaczenie ponieważ domyślnie przeszukuje on tylko zasoby naszego sklepu skutkiem czego może zwyczajnie czegoś nie znaleźć. Jest mały ficzer na to: Będąc w sklepie na Windows 8 najeżdżamy kursorem/myszką w górny prawy róg i kiedy otworzy się pasek zadań, wybieramy z niego "Preferencje". Tutaj zmieniamy pierwszą pozycję tzn. wyłączamy: "Ułatwiaj znajdowanie aplikacji w moich preferowanych językach. " i wychodzimy. Od teraz wyszukiwanie będzie odbywało się bardziej globalnie niż lokalnie.

To tyle póki co.
« Ostatnia zmiana: Poniedziałek, 18 Luty 2013, 11:46 wysłana przez Budniu »

Offline ★tomaszkap★

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 29
 • [Avatar-Sawyer]TAB 10.1,MSI Wind,Xiaomi RedmiNote4
Odp: [Windows 8] Parę rzeczy oraz jak szukać aplikacji przez przeglądarkę www
« Odpowiedź #1 dnia: Niedziela, 17 Luty 2013, 22:57 »
Tak myślałem, że Cię zainspirowałem :) Przeczytałem dokładnie na Twojej stronce zaraz jak dostałem e-maila - zrobiłem tak jak to opisane. Właśnie gram w Adera.
Było:Asus A696->SPV M650->Nuvifone M20->i5700->Kaiser-> SGSI,SGSII,SGSIV,Huawei Są:PALM Centro, Xiaomi Redmi Note 4 64/4 GB


Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Odp: [Windows 8] Parę rzeczy oraz jak szukać aplikacji przez przeglądarkę www
« Odpowiedź #2 dnia: Niedziela, 17 Luty 2013, 23:02 »
I jak wrażenia ? IMO gra bombowa.


Offline ★tomaszkap★

 • GZU
 • Core
 • ****
 • Podziękowań: 29
 • [Avatar-Sawyer]TAB 10.1,MSI Wind,Xiaomi RedmiNote4
Odp: [Windows 8] Parę rzeczy oraz jak szukać aplikacji przez przeglądarkę www
« Odpowiedź #3 dnia: Niedziela, 17 Luty 2013, 23:05 »
Fajna, wciąga, ale trzeba rano wstać :( Ta gra w słowa też świetna.
Było:Asus A696->SPV M650->Nuvifone M20->i5700->Kaiser-> SGSI,SGSII,SGSIV,Huawei Są:PALM Centro, Xiaomi Redmi Note 4 64/4 GB

Offline Budniu

 • Administrator
 • Core
 • *****
 • Podziękowań: 226
 • Nokia Lumia 820│Motorola Xoom 2 ME
Odp: [Windows 8] Parę rzeczy oraz jak szukać aplikacji przez przeglądarkę www
« Odpowiedź #4 dnia: Niedziela, 17 Luty 2013, 23:16 »
Będę pisał jak coś jeszcze wypatrzę. BTW jak chcesz parę achievementów z darmowych gier to zagraj:
Mahjong - jakieś 15 min i zdobędziesz wszystkie trzy czy cztery (nie pamiętam)
Saper - tu już mi chwilę zajęło zdobycie maksa (poziom ekspert, ale do ogarnięcia)
Pasjansy - tutaj również chwila moment